Microsofts gratis sikkerhedspakke er populær

Microsoft har registreret flere end 1,5 millioner downloads af virksomhedens gratis antivirus-software i den første uge efter lanceringen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Security Essentials er et basalt antivirusprogram, der er designet til de Windows-brugere, der ikke ønsker at punge 300 til 600 kroner ud om året, hvilket er prisen hos de fleste sikkerhedsleverandører.

Programmet blev lanceret 29. september, og 6. oktober var softwaren allerede blevet downloadet over 1,5 millioner gange, skriver Microsoft på en blog.

Og det tal er efter de første to uger steget til 2,6 millioner, hvilket Microsoft i en e-mail betegner som en "fantastisk reaktion" på produktet.

Den gratis antivirus-software har vist sig at være populær sammen med Windows 7, som allerede nu er tilgængelig til erhvervsbrugere, men som på torsdag udkommer til den brede offentlighed. 44 procent af brugerne af Security Essentials kører Windows 7, efterfulgt af XP med 33 procent og Vista med 23 procent.

Selvom XP ikke er den største platform for Security Essentials, så er det dog der, at softwaren kommer hårdest på prøve. Microsoft har talt fire millioner malware-opdagelser på flere end 500.000 maskiner i en periode på en uge. 52 procent af dem var på XP-maskiner. Herefter kommer Vista med 32 procent af opdagelserne og Windows 7 med 16 procent.

"Dette er i tråd med vores sædvanligt observerede tendens af mindre malware på nyere styresystemer og service packs," kommenterer Microsoft.

USA, Kina og Brasilien er de tre lande, der står for det meste opdagede malware. Over en fjerdedel af alle opdagelser af malware sker i USA.

Men truslernes art varierer også fra land til land.

"I USA opdages der flest trojanere, Kina har meget potentielt uønsket software, og orme (i særlig grad Conficker) er meget aktive i Brasilien," siger Microsoft. "Der bliver også fundet mange exploits i Kina, hvilket betyder, at disse pc'er ikke har de seneste sikkerhedsopdateringer."

Læs mere:
Test: Sådan virker Microsofts gratis antivirus-løsning

Konkurrenterne håner Microsofts gratis sikkerhed

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S