EU stemmer for åbenhed om antipirat-forhandlinger

Et flertal i EU-Parlamentet stemte i dag, onsdag, for mere åbenhed i den omstridte antipirat-aftale.

Artikel top billede

De omstridte og hemmelige forhandlinger om den omdiskuterede antipirat-aftale, ACTA, bliver måske mere åbne fremover.

Europa-Parlamentet vedtog nemlig for få minutter siden med overvejende majoritet en resolution, som skal sikre mere gennemsigtighed og åbenhed i forhandlingerne.

Såvel teleselskaber som rettighedsorganisationer har netop kritiseret forhandlingsprocessen for manglende åbenhed.

Derfor er offentlighedens kendskab til den omdiskuterede aftale primært baseret på stribevis af læk, senest fra den hollandske forhandlingsdelegation, der vurderede, at Danmark var det land i EU, som var mindst fleksibel i forhold til spørgsmålet om mere åbenhed i forhandlingerne, der senest fandt sted i Mexico .

Danmark har hidtil officielt støttet den linje, som EU-Kommissionen, der leder forhandlinger om ACTA på vegne af medlemslandende, har lagt.

Med dagens afstemning må EU-Kommissionen gå til næste forhandlingsmøde i New Zealand med budskabet om, at EU-politikerne kræver åbenhed om aftalen.

Er forhandlingsparterne ikke indstillet på at opfylde dette krav, kan politikerne i EU-Parlamentet i sidste ende stemme ACTA-aftalen ud, da det er i parlamentet, at den endelige beslutning om EU's deltagelse i den omstridte antipirat-aftale afgøres.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S