EU stemmer for åbenhed om antipirat-forhandlinger

Et flertal i EU-Parlamentet stemte i dag, onsdag, for mere åbenhed i den omstridte antipirat-aftale.

Artikel top billede

De omstridte og hemmelige forhandlinger om den omdiskuterede antipirat-aftale, ACTA, bliver måske mere åbne fremover.

Europa-Parlamentet vedtog nemlig for få minutter siden med overvejende majoritet en resolution, som skal sikre mere gennemsigtighed og åbenhed i forhandlingerne.

Såvel teleselskaber som rettighedsorganisationer har netop kritiseret forhandlingsprocessen for manglende åbenhed.

Derfor er offentlighedens kendskab til den omdiskuterede aftale primært baseret på stribevis af læk, senest fra den hollandske forhandlingsdelegation, der vurderede, at Danmark var det land i EU, som var mindst fleksibel i forhold til spørgsmålet om mere åbenhed i forhandlingerne, der senest fandt sted i Mexico .

Danmark har hidtil officielt støttet den linje, som EU-Kommissionen, der leder forhandlinger om ACTA på vegne af medlemslandende, har lagt.

Med dagens afstemning må EU-Kommissionen gå til næste forhandlingsmøde i New Zealand med budskabet om, at EU-politikerne kræver åbenhed om aftalen.

Er forhandlingsparterne ikke indstillet på at opfylde dette krav, kan politikerne i EU-Parlamentet i sidste ende stemme ACTA-aftalen ud, da det er i parlamentet, at den endelige beslutning om EU's deltagelse i den omstridte antipirat-aftale afgøres.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S