EU stemmer for åbenhed om antipirat-forhandlinger

Et flertal i EU-Parlamentet stemte i dag, onsdag, for mere åbenhed i den omstridte antipirat-aftale.

Artikel top billede

De omstridte og hemmelige forhandlinger om den omdiskuterede antipirat-aftale, ACTA, bliver måske mere åbne fremover.

Europa-Parlamentet vedtog nemlig for få minutter siden med overvejende majoritet en resolution, som skal sikre mere gennemsigtighed og åbenhed i forhandlingerne.

Såvel teleselskaber som rettighedsorganisationer har netop kritiseret forhandlingsprocessen for manglende åbenhed.

Derfor er offentlighedens kendskab til den omdiskuterede aftale primært baseret på stribevis af læk, senest fra den hollandske forhandlingsdelegation, der vurderede, at Danmark var det land i EU, som var mindst fleksibel i forhold til spørgsmålet om mere åbenhed i forhandlingerne, der senest fandt sted i Mexico .

Danmark har hidtil officielt støttet den linje, som EU-Kommissionen, der leder forhandlinger om ACTA på vegne af medlemslandende, har lagt.

Med dagens afstemning må EU-Kommissionen gå til næste forhandlingsmøde i New Zealand med budskabet om, at EU-politikerne kræver åbenhed om aftalen.

Er forhandlingsparterne ikke indstillet på at opfylde dette krav, kan politikerne i EU-Parlamentet i sidste ende stemme ACTA-aftalen ud, da det er i parlamentet, at den endelige beslutning om EU's deltagelse i den omstridte antipirat-aftale afgøres.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics