EU stemmer for åbenhed om antipirat-forhandlinger

Et flertal i EU-Parlamentet stemte i dag, onsdag, for mere åbenhed i den omstridte antipirat-aftale.

Artikel top billede

De omstridte og hemmelige forhandlinger om den omdiskuterede antipirat-aftale, ACTA, bliver måske mere åbne fremover.

Europa-Parlamentet vedtog nemlig for få minutter siden med overvejende majoritet en resolution, som skal sikre mere gennemsigtighed og åbenhed i forhandlingerne.

Såvel teleselskaber som rettighedsorganisationer har netop kritiseret forhandlingsprocessen for manglende åbenhed.

Derfor er offentlighedens kendskab til den omdiskuterede aftale primært baseret på stribevis af læk, senest fra den hollandske forhandlingsdelegation, der vurderede, at Danmark var det land i EU, som var mindst fleksibel i forhold til spørgsmålet om mere åbenhed i forhandlingerne, der senest fandt sted i Mexico .

Danmark har hidtil officielt støttet den linje, som EU-Kommissionen, der leder forhandlinger om ACTA på vegne af medlemslandende, har lagt.

Med dagens afstemning må EU-Kommissionen gå til næste forhandlingsmøde i New Zealand med budskabet om, at EU-politikerne kræver åbenhed om aftalen.

Er forhandlingsparterne ikke indstillet på at opfylde dette krav, kan politikerne i EU-Parlamentet i sidste ende stemme ACTA-aftalen ud, da det er i parlamentet, at den endelige beslutning om EU's deltagelse i den omstridte antipirat-aftale afgøres.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Datacenter & Automation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job