YouTube: Viacom uploadede selv ulovlige videoer

Google anklager nu mediekoncernen Viacom for i al hemmelighed selv at have uploadet copyright-beskyttet indhold til YouTube.

Artikel top billede

Viacom har selv uploadet ulovligt indhold til YouTube.

Så alvorlig er anklagen fra Googles side i et blog-indlæg, der kommer i kølvandet på det milliard-store sagsanlæg, som mediekoncernen Viacom længe har raslet med foran Google-chefernes ansigter.

Sagen er netop indledt i en amerikansk retsinstans, og det er derfor, Google nu svarer igen.

"I årevis fortsatte Viacom med hemmeligt at uploade indhold til YouTube, selv mens man offentligt brokkede sig over, at det var der. Firmaet hyrede ikke færre end 18 forskellige marketing-bureauer til at uploade sit indhold til siden," skriver Zahavah Levine fra YouTube-ledelsen.

"Det (firmaet, red.) fik bevidst videoerne til at se ud som om, de var stjålet eller lækkede. Det åbnede YouTube-kontoer med sjove e-mail-adresser. Det sendte sågar ansatte til Kinko's (FedEx-kontorer, red) for at uploade klip fra computere, der ikke kunne spores til Viacom," lyder påstanden fra YouTube og dermed Google.

Et dyrt problembarn

Google købte YouTube for 9,8 milliarder kroner I 2006.

YouTube har længe været under pres fra rettighedshavere, der mener, at video-tjenesten indeholder copyright-beskyttet indhold, og Google har da også flere gange fjernet ulovligt indhold fra siden.

I 2007 kom Google for alvor i skudlinien, da Viacom, der ejer selskaber som MTV, Paramount og DreamWorks, sagsøgte søgegiganten for omkring seks milliarder kroner.

Argumentet var dengang, at Viacom havde fundet 160.000 klip fra virksomhedens forskellige kanaler på YouTube. Klippene var efter sigende blevet vist 1,5 milliarder gange, selvom det var copyright-beskyttet, og det resulterede i gigant-regningen.

Viacom: YouTube er en ulovlig succes
I indlægget på YouTube-bloggen peger Google blandt andet på, at Viacom ikke bare selv har uploadet indhold i al hemmelighed, men også anvendt YouTube som en markedsføringskanal.

"Hvis man tager Viacoms egne handlinger i betragtning, kunne YouTube under ingen omstændigheder vide, hvilke Viacom-indhold, der var autoriseret eller ej til at være på siden. Men Viacom mener, at YouTube på en eller anden måde skulle have regnet det ud," står der i YouTube-indlægget.

Viacom har endnu ikke svaret igen på de hårde beskyldninger, men i det officielle statement på selskabets hjemmeside, fastholdes copyright-anklagen mod Google.

Til BusinessWeek udtaler en Viacom-chef dog, at 250 klip er uploadet til YouTube med Viacoms accept, men det ændrer ikke ved, at der er tusindvis af ulovlige klip på siden.

"YouTube byggede sin virksomhed på vores indhold og alle andres indhold. Det er sådan, de gik fra at være et meget lille website til en meget stor forretning. Det er en fantisktisk forretning, men den er ulovlig," udtaler et bestyrelsesmedlem fra Viacom, Michael D. Fricklas.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job