Disse selskaber vil bygge super-mobilnet i Danmark

Der er nu sat navne på de selskaber, der ønsker at byde på nye tilladelser til at drive højhastigheds-mobilnet i Danmark. Se dem her.

Artikel top billede

Foto: Lars Sundström. (Foto: Lars Sundström / Lars Sundström)

Stadig flere danskere bruger mobilt bredbånd, og teleselskaberne udbygger deres mobilnetværk i al hast for at kunne følge med efterspørgselen.

Teleselskaberne har dog også brug for flere radiofrekvenser, hvis de skal have højere hastighed og kapacitet i nettet.

Derfor sætter IT- og Telestyrelsen nu nye frekvenser til salg på auktion i næste måned, hvor teleselskaber har muligheden for at byde ind på disse frekvenser.

Allerede nu står det dog klart, at budgiverne bliver de fire eksisterende operatører i markedet. Ifølge IT- og Telestyrelsen er det selskaberne TDC, Telenor, Telia og 3, der har meldt sig til auktionsrunden.

Dermed er der ingen tegn på, at nye mobilselskaber ønsker at kaste sig ind i kampen på det danske marked.

Selskaberne tager forskud på glæderne

Frekvenserne, der ryger på auktion, ligger i 2,5 gigahertz-frekvensbåndet. Det er høje frekvenser, som er velegnede i byområder, fordi de har høj kapacitet, men de har kort rækkevidde.

Forventningen er, at teleselskaberne vil bruge netværket til LTE-teknologien, som understøtter højere hastigheder og mere kapacitet. TDC og Telenor har meddelt, at deres netværk er ved at blive opgraderet til LTE, mens Telia også hurtigt vil være klar med den ny teknologi.

"Når auktionen er afsluttet, vil Telia relativt hurtigt være klar med LTE. Mere præcist kan vi ikke sige det, men vi vil være aggressive," fortalte teknisk direktør Henrik Juel Nielsen fra Telia til Computerworld i februar.

Mobiloperatøren 3 har indtil videre ikke meldt noget officielt ud som selve LTE-teknologien, men selskabet annoncerede for nylig, at det satser på HSPA-teknologien, som er mere i familie med den nuværende teknologi i netværket.

"Her i Danmark er vi klar med 42 megabit per sekund i dele af vores netværk i slutningen af året. Næste skridt bliver så 84 megabit i sekundet, men der kan vi ikke sætte en dato på endnu," sagde 3's kommunikationschef, Stine Green Paulsen, til Computerworld i januar.

Ved den lejlighed understregede hun, at det ikke skulle ses som et fravalg af LTE-teknologien.

Det er Ericsson og Nokia Siemens Networks, der udbygger mobilnettene for operatørerne i Danmark.

I og med det er en auktion, er det usikkert, hvad prisniveauet for tilladelserne ender på, men der er ingen tvivl om, at prisen bliver markant lavere end i 2001, hvor fire teleselskaber hver betalte omkring en milliard kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job