Disse selskaber vil bygge super-mobilnet i Danmark

Der er nu sat navne på de selskaber, der ønsker at byde på nye tilladelser til at drive højhastigheds-mobilnet i Danmark. Se dem her.

Artikel top billede

Foto: Lars Sundström. (Foto: Lars Sundström / Lars Sundström)

Stadig flere danskere bruger mobilt bredbånd, og teleselskaberne udbygger deres mobilnetværk i al hast for at kunne følge med efterspørgselen.

Teleselskaberne har dog også brug for flere radiofrekvenser, hvis de skal have højere hastighed og kapacitet i nettet.

Derfor sætter IT- og Telestyrelsen nu nye frekvenser til salg på auktion i næste måned, hvor teleselskaber har muligheden for at byde ind på disse frekvenser.

Allerede nu står det dog klart, at budgiverne bliver de fire eksisterende operatører i markedet. Ifølge IT- og Telestyrelsen er det selskaberne TDC, Telenor, Telia og 3, der har meldt sig til auktionsrunden.

Dermed er der ingen tegn på, at nye mobilselskaber ønsker at kaste sig ind i kampen på det danske marked.

Selskaberne tager forskud på glæderne

Frekvenserne, der ryger på auktion, ligger i 2,5 gigahertz-frekvensbåndet. Det er høje frekvenser, som er velegnede i byområder, fordi de har høj kapacitet, men de har kort rækkevidde.

Forventningen er, at teleselskaberne vil bruge netværket til LTE-teknologien, som understøtter højere hastigheder og mere kapacitet. TDC og Telenor har meddelt, at deres netværk er ved at blive opgraderet til LTE, mens Telia også hurtigt vil være klar med den ny teknologi.

"Når auktionen er afsluttet, vil Telia relativt hurtigt være klar med LTE. Mere præcist kan vi ikke sige det, men vi vil være aggressive," fortalte teknisk direktør Henrik Juel Nielsen fra Telia til Computerworld i februar.

Mobiloperatøren 3 har indtil videre ikke meldt noget officielt ud som selve LTE-teknologien, men selskabet annoncerede for nylig, at det satser på HSPA-teknologien, som er mere i familie med den nuværende teknologi i netværket.

"Her i Danmark er vi klar med 42 megabit per sekund i dele af vores netværk i slutningen af året. Næste skridt bliver så 84 megabit i sekundet, men der kan vi ikke sætte en dato på endnu," sagde 3's kommunikationschef, Stine Green Paulsen, til Computerworld i januar.

Ved den lejlighed understregede hun, at det ikke skulle ses som et fravalg af LTE-teknologien.

Det er Ericsson og Nokia Siemens Networks, der udbygger mobilnettene for operatørerne i Danmark.

I og med det er en auktion, er det usikkert, hvad prisniveauet for tilladelserne ender på, men der er ingen tvivl om, at prisen bliver markant lavere end i 2001, hvor fire teleselskaber hver betalte omkring en milliard kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS