Dansk halvleder-firma skovler millioner af kroner ind

Den danske halvleder-producent Topsil skovler penge ind. Fremtidsudsigterne er lyse og gunstige, vurderer selskabet.

Artikel top billede

Frederikssund-virksomheden Topsil skovler penge ind. For tredje regnskabsår i træk går det støt fremad for selskabet, der producerer halvledere.

Selskabets omsætning i regnskabsåret 2009 steg med 446 procent til i alt 424 millioner kroner, mens indtjeningen rundede de 84 millioner kroner.

Alle nøgletal ligger over det forventede, og regnskabet viser markant vækst på både top- og bundlinje.

Selskabet er da også svært tilfreds med resultatet, der har haft positiv afsmittende effekt på selskabets aktiekurs, der har været støt stigende i det seneste halve år.

Selv vurderer Topsils administrerende direktør, Keld Lindegaard Andersen, at selskabets rekordresultat bygger på Topsils snævre fokusering på udvalgte markeder.

Topsil besluttede sig i 2006 for at satse på det såkaldte 'power-marked' - levering af kompontenter til energibesparende og energieffektiviserende løsninger til eksempelvis transportsektoren samt til styringsværktøjer til energiproduktion.

Og den beslutning har ifølge direktøren vist sig 'helt rigtig'.

"Vi er i dag en af hovedaktørerne og indtager en førende markedsposition inden for silicium til very high power og high power-segmenterne," skriver han i regnskabet.

Markedet vil vokse 'betydeligt

Keld Lindegaard Andersen vurderer, at dette marked vil vokse 'betydeligt' i de kommende år på grund af blandt andet kraftig udbygning af energiinfrastrukturen.

Computerworld besøgte for nylig Topsil Semiconductors i Frederikssund, og du kan læse meget mere om produktionsmetoderne og forretningsudsigterne her.

Topsil købte i 2008 polske Cermat Silicon. Det kan du læse mere ]om her.

Regnskabet er det første, hvor det polske datterselskabs resultat er indregnet.

Topsil har i dag en bugnende ordrebog på især det såkaldte float zone-marked, hvor selskabet allerede har ordrer for 215 millioner kroner i bogen.

Selskabet planlægger nu at øge produktionskapaciteten til et niveau, der kan klare en omsætning på en milliard kroner.

Det er tre år siden, at Topsil Semiconductors røg ud i en voldsom krise. Det skete, da selskabets daværende leverandør af råsilicium opsagde leveringsaftalerne.

Det betød, at Topsil pludselig havde udsigt til ikke at kunne få leveret det altafgørende råmateriale til selskabets produktion, og selskabet stod faktisk på afgrundens rand. Det kan du læse mere om her.

Problemet blev dog løst, da det på falderebet fik indgået en leveringsaftale med en silicium-leverandør. Det kan du læse mere om her.

Du finder Topsils regnskab her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S