Sådan kan du tjene penge på SOA

Markedet for serviceorienteret arkitektur (SOA) er i vækst. Det vurderer IDC, der mener, at SOA kan forbedre sammenhængen mellem it og virksomhedernes forretningsmæssige behov.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Markedet for SOA vil være vokset med op til en fjerdedel i 2013, vurderer analysehuset IDC.

Denne vækst vil blive ført an af Amerika efterfulgt af EMEA. Det fortæller Ruediger Spies, der er vice president for enterprise-applikationer hos IDC Central- og Østeuropa, Mellemøsten og Afrika, til IDC's SOA and Beyond Conference 2010 i London.

"Der er folk i markedet, der mener, at SOA's tid er forbi. Det kunne ikke være mere forkert," siger Spies, som også taler om, hvordan SOA kan udgøre en ramme for cloud computing.

Fra 2008 til 2013 vil forbruget af SOA på det amerikanske kontinent ifølge Spies stige med 24,7 procent, mens EMEA-regionen vil opleve en vækst på 24 procent, og Asien-Stillehavsregionen vil opleve en vækst på 23,2 procent.

Selvom EMEA vil opleve en lidt mindre vækst inden for SOA end Amerika, påpeger Spies dog, at "i Europa har vi allerede en bedre it-arkitektur end virksomhederne i USA, og derfor behøver forbruget ikke at være så højt i Europa, da det hele allerede er bedre forbundet."

Tænk langsigtet

SOA kan hjælpe til at forbedre sammenhængen mellem it og virksomhedernes forretningsmæssige behov, tilføjer han. Men for at SOA kan blive en succes, er virksomhederne dog nødt til at "tænke langsigtet."

"Arkitektur er ikke kun et projekt - det er et projekt, der er nødt til at strække sig over en del år," siger Spies.

"Typisk strækker SOA-projekter sig over længere tid end ERP-projekter, som kører omkring 12 til 13 år."

Soa er ikke for børn

Spies anbefaler, at man som SOA-arkitekt definerer virksomhedens værdi, hvilket kan gøre virksomheden i stand til at forstå, hvordan det bidrager til bundlinjen.

"Det handler udelukkende om integration. Som projektleder er man nødt til at forstå forretningskravene. Det bør ikke være nogen, der lige er blevet færdig på universitetet. Det er nødt til at være en person, der er accepteret på både forretnings- og it-siden," forklarer Spies.

Vejen mod skyen

Samtidig mener han - hvis det er designet ordentligt - at SOA kan udgøre grundlaget for en BPM-strategi (business process management), hvilket han beskriver som et "meget lille skridt" fra cloud computing.

"Fra nu af bliver cloud computing bare en anden sourcing-valgmulighed i udvælgelsen og erstatningen af eksisterende systemer," vurderer han.

Ved at adoptere cloud computing kan en virksomhed blive i stand til at reducere omkostningerne og øge fleksibiliteten.

Selvom integration er en af hovedudfordringerne ved cloud computing, insisterer Spies derudover på at: "hvis du har udført din SOA ordentligt, har du et roadmap for proces-arkitekturen og den informationsarkitektur, der udgør grundlaget for alting, samt for hvordan de to ting hænger sammen."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Systemforvalter til borger.dk

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job