Se verdens mest populære programmeringssprog

Java har mistet sin førsteplads som verdens mest udbredte programmeringssprog ifølge en ny opgørelse fra det hollandske software-selskab Tiobe.

Artikel top billede

Verdens mest udbredte programmeringssprog er ikke længere Java, som ellers har siddet på tronen i de seneste fire år.

Det skriver det hollandske selskab Tiobe Software, som månedligt udgiver sit indeks over udbredelsen af de mest udbredte sprog baseret på søgninger i Google, MSN, Yahoo, Wikipedia og YouTube.

Ifølge Tiobe er den nye duks C med en markedsandel på 18,058 procent. Sidste gang, C lå øverst på listen, var i 2005, og siden har C ligget stabilt på Tiobe-indekset med en markedsandel mellem 15 og 20 procent.

Javas langvarige popularitetsfald

C-comebacket til førstepladsen er derfor ikke et udslag af en nyfunden popularitet, men derimod en eftervirkning på Javas fald fra tinderne, hvor Java i 2002 toppede med en markedsandel på cirka 27 procent, der i april 2010 er faldet til 18,051 procent.

Tiobe beskriver årsagen til Javas langvarige fald med, at andre sprog kører i Java Virtual Machine (JVM), hvilket blandt andet gælder JavaFX, som i år er hoppet op på en samlet 22. plads med en markedsandel på 0,485 procent.

På tredje-, fjerde-, og femtepladsen ligger henholdsvis C++ (9,707 procent), PHP (9,662 procent) og (Visual) Basic (6,392 procent).

Brug sproget strategisk

Efter diverse religionskrige og flame wars mellem forskellige programmører gør Tiobe Programming Community nu en dyd ud af at skrive, at indekset ikke er en konkurrence om det bedste programmeringssprog og heller ikke en kvantitativ opgørelse over, hvor mange linjer kode, der er skrevet i et specifikt sprog.

"Indekset kan bruges til at kontrollere, om din viden om programmering stadig er opdateret, eller til at foretage en strategisk beslutning om hvilket programmeringssprog, der er mest hensigtsmæssigt, når du begynder at udvikle et nyt softwaresystem," skriver Tiobe på sin hjemmeside.

På den nuværende liste er det de objektorienterede sprog, der vejer tungest med en markedsandel på samlet 54,2 procent, og kun to programmeringssprog blandt de nu mest udbredte lå på Tiobes top 10-liste i 1985, og det drejede sig om C (førstepladsen) og C++ (tiendepladsen).

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS