Nordkorea bygger Linux-operativsystem

Den nordkoreanske befolkning skal overvåges gennem et hjemmebygget og Linuxbaseret styresystem. En russisk studerende har fået fingrene i styresystemet, der er dateret i år 99.

Artikel top billede

Skærmdump fra den russiske udvekslingstuderende Mikhails blog.

Nordkorea har længe arbejdet på et Linuxbaseret styresystem "Pulgyn Peulh", som oversat til dansk betyder "Røde Stjerne".

Nu har en russiske udvekslingsstuderende og blogger, der går under navnet Mikhail, fået fingrene i styresystemet for den beskedne sum af 27 kroner i det lokale informationskontor fem minutters gang fra hans residens på et nordkoreansk vandrehjem.

Ifølge Mikhails blog findes Røde Stjerne i både server- og i en klientversion, og det er sidstnævnte version, han har fået fat i.

Styresystemet er blevet bygget på ordre fra landets leder Kim Jong Il, og i readme-filen er der da også en lille hilsen fra Kim Jong Il, der har skrevet: "Du skal starte et system baseret på Linux-kernen i vores [koreanske] stil".

Røde specifikationer

Røde Stjerne-systemet kræver minimum Pentium III 800 Mhz, 256 Mb RAM og 3 gigabyte harddisk for at kunne køre.

Derudover så kommer systemet med en Firefox-lignende browser "Nenara" (Mit Land), en OpenOffice-lignende kontorpakke og videoafspiller samt en række applikationer, der ifølge Mikhail i høj grad ligner Microsoft-pendanter, lige som der også findes en Windows-emulator indbygget i Røde Stjerne.

Microsoft sælger dog ikke programmer til Nordkorea og blandt andre den amerikanske regering har forbudt upload af open source-kode til indbyggere i en række lande, der også inkluderer Nordkorea.

Det tager omkring 15 minutter at installere Røde Stjerne, og systemet starter med en populær koreansk folkesang samt bruger en kalender med tidsregning efter landets stifter Kim Il-sung, der blev født i 1912. Derfor befinder Røde Stjerne-styresystemet sig i år 99.

Bygget til overvågning

Ifølge BBC har de sydkoreanske nabo og mangeårige fjende også haft fingrene i Røde Stjerne, og her går anmeldelsen blandt andet på, at operativsystemet er bygget til at overvåge brugeren.

Den nordkoreanske computer- og internetaktivitet kan endnu ligge på et ret lille sted, og nettrafikken er i lighed med eksempelvis Kina heftigt udsat for statslig censur.

Både USA og Sydkorea havde dog sidste sommer Nordkorea under heftig mistanke for forsøg på at føre cyberkrig med distributed denial of service-angreb (DDoS).

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S