8.000 butikker har travlt med at få chip-terminaler

Forretninger uden en chip-terminal kan ikke modtage Dankort-betalinger efter 1. juli. Til gengæld kan de indkøbe terminaler, der gør det muligt at modtage betalinger, selvom netværket er nede.

Artikel top billede

Om to en halv måned skal alle handelsdrivende have udskiftet deres betalingsterminaler, så de kan modtage betalingskort med chip.

Det betyder, at omkring 8.000 mindre forretninger har travlt med at få udskiftet deres nuværende terminaler,
for det er kun i nødsituationer, at magnetstriben må aflæses.

De 8.000 butikker anvender på nuværende tidspunkt en en magnetstribeløsning med underskrift, og de skal derfor inden 1. juli have udskiftet udstyret, hvis de ønsker at tage imod betalingskort efter denne dato.

PBS oplyser, at kravet derudover også gælder ubetjente løsninger som eksempelvis billet- og parkeringsautomater.

"Har kortet en chip, skal den læses. Kun hvis dette ikke lykkes, eller kortet ikke er udstyret med en chip, må magnetstriben benyttes. Det vil bringe de sidste forretninger med på chip-bølgen og give betalingssikkerheden i Danmark et yderligere løft," skriver PBS på sin hjemmeside.

Betal offline

Hvis de 8.000 butikker skal ud og investere i det nyeste skrig på markedet, så oplyser PBS, at det er muligt at få terminaler med offline-betaling.

Det betyder, at hvis terminalen ikke kan etablere en online-forbindelse til PBS, så vil transaktionen blive lagret i terminalen og derpå videresendt, når online-forbindelsen er genetableret.

På den måde vil kunderne ikke opleve at gå forgæves, hvis Dankort-systemet er nede i flere timer, som det eksempelvis var tilfældet natten til Skærtorsdag.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Csis Security Group A/S

    Sales Executive

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland