8.000 butikker har travlt med at få chip-terminaler

Forretninger uden en chip-terminal kan ikke modtage Dankort-betalinger efter 1. juli. Til gengæld kan de indkøbe terminaler, der gør det muligt at modtage betalinger, selvom netværket er nede.

Artikel top billede

Om to en halv måned skal alle handelsdrivende have udskiftet deres betalingsterminaler, så de kan modtage betalingskort med chip.

Det betyder, at omkring 8.000 mindre forretninger har travlt med at få udskiftet deres nuværende terminaler,
for det er kun i nødsituationer, at magnetstriben må aflæses.

De 8.000 butikker anvender på nuværende tidspunkt en en magnetstribeløsning med underskrift, og de skal derfor inden 1. juli have udskiftet udstyret, hvis de ønsker at tage imod betalingskort efter denne dato.

PBS oplyser, at kravet derudover også gælder ubetjente løsninger som eksempelvis billet- og parkeringsautomater.

"Har kortet en chip, skal den læses. Kun hvis dette ikke lykkes, eller kortet ikke er udstyret med en chip, må magnetstriben benyttes. Det vil bringe de sidste forretninger med på chip-bølgen og give betalingssikkerheden i Danmark et yderligere løft," skriver PBS på sin hjemmeside.

Betal offline

Hvis de 8.000 butikker skal ud og investere i det nyeste skrig på markedet, så oplyser PBS, at det er muligt at få terminaler med offline-betaling.

Det betyder, at hvis terminalen ikke kan etablere en online-forbindelse til PBS, så vil transaktionen blive lagret i terminalen og derpå videresendt, når online-forbindelsen er genetableret.

På den måde vil kunderne ikke opleve at gå forgæves, hvis Dankort-systemet er nede i flere timer, som det eksempelvis var tilfældet natten til Skærtorsdag.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S