8.000 butikker har travlt med at få chip-terminaler

Forretninger uden en chip-terminal kan ikke modtage Dankort-betalinger efter 1. juli. Til gengæld kan de indkøbe terminaler, der gør det muligt at modtage betalinger, selvom netværket er nede.

Artikel top billede

Om to en halv måned skal alle handelsdrivende have udskiftet deres betalingsterminaler, så de kan modtage betalingskort med chip.

Det betyder, at omkring 8.000 mindre forretninger har travlt med at få udskiftet deres nuværende terminaler,
for det er kun i nødsituationer, at magnetstriben må aflæses.

De 8.000 butikker anvender på nuværende tidspunkt en en magnetstribeløsning med underskrift, og de skal derfor inden 1. juli have udskiftet udstyret, hvis de ønsker at tage imod betalingskort efter denne dato.

PBS oplyser, at kravet derudover også gælder ubetjente løsninger som eksempelvis billet- og parkeringsautomater.

"Har kortet en chip, skal den læses. Kun hvis dette ikke lykkes, eller kortet ikke er udstyret med en chip, må magnetstriben benyttes. Det vil bringe de sidste forretninger med på chip-bølgen og give betalingssikkerheden i Danmark et yderligere løft," skriver PBS på sin hjemmeside.

Betal offline

Hvis de 8.000 butikker skal ud og investere i det nyeste skrig på markedet, så oplyser PBS, at det er muligt at få terminaler med offline-betaling.

Det betyder, at hvis terminalen ikke kan etablere en online-forbindelse til PBS, så vil transaktionen blive lagret i terminalen og derpå videresendt, når online-forbindelsen er genetableret.

På den måde vil kunderne ikke opleve at gå forgæves, hvis Dankort-systemet er nede i flere timer, som det eksempelvis var tilfældet natten til Skærtorsdag.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Test Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job