Nu er den nye Silverlight her

Microsofts har frigivet version 4 af streaming-teknologien Silverlight, der konkurrerer med Adobes Flash og den nye HTML5-standard. Se her, hvad den kan.

Artikel top billede

Microsofts web-teknologi Silverlight er netop frigivet i en version 4 RTW til udviklerne.

Microsoft oplyser, at de nye features blandt andet tæller forbedrede muligheder for at streame HD-video til mange hundrede computere på samme tid, understøttelse af DRM (digital rights management) i offline-tilstand og grundlæggende forbedringer i ydeevnen.

Blandt andet skal opstarten af Silverlight nu foregå 30 procent hurtigere end i version 3, oplyser Microsoft.

Selskabet frigav version 3 af Silverlight sidste sommer, og dengang var nyskabelserne blandt andet understøttelse af H.264-video og 3D samt GPU hardware-acceleration.

HTML5 en trussel?

Silverlight blev lanceret i 2007, og siden har Microsoft satset stort på at hale ind på Adobes populære Flash.

Mens Adobe og Microsoft kæmper for at forbedre deres proprietære teknologier, kan den kommende HTML 5-standard komme til at overhale begge selskaber inden om.

HTML5-standarden, der understøttes af de fleste nye browsere, kan håndtere web-elementer som video, som hidtil har krævet plugins som Flash eller Silverlight.

Microsoft selv tror naturligvis fuldt og fast på Silverlight-teknologien, men er dog samtidig også i fuld gang med at tage HTML5 i brug i nye versioner af Internet Explorer.

Det er dog Silverlight, der satses på til det nye smartphone-styresystem fra Microsoft, Windows Phone 7 Series.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Jet Time A/S

    Dataanalytiker (Data Analyst)

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Linux-serverspecialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS