S: Sahl-Madsen helt blank på danskernes it-evner

Politikere blev ikke særligt meget klogere, da videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) kom i samråd om danskernes ringe it-kompetencer. Se her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Søren Hytting)

På gårsdagens samråd i Folketingets udvalg for Videnskab og Teknologi gik Socialdemokratiets it-ordfører Yildiz Akdogan i flæsket på den nye videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K).

Yildiz Akdogan ville med udgangspunkt i Højhastighedkomiteens rapport gerne have konkrete svar på en række spørgsmål, efter Højhastighedskomiteen har skrevet i sin rapport, at en femtedel af danskerne i alderen 16 til 89 år aldrig har brugt en computer. Og yderligere en femtedel har svage it-kompetencer.

Mere konkret spurgte den socialdemokratiske it-ordfører om, hvad ministeren vil gøre for ikke at lade 41 procent af befolkningen med i stikken med hensyn til digitaliseringen af den offentlige sektor.

Yildiz Akdogan ville på gårsdagens samråd samtidig have svar på, hvilke initiativer ministeren vil tage for at løse problemet, så Danmark ikke ender med en underklasse skabt af dårlige it-kundskaber.

Blev ikke klogere

Hun måtte dog forlade samrådet uden at være blevet meget klogere.

"Jeg kaldte til samråd, fordi 41 procent af danskerne har ingen eller meget svage it-færdigheder," siger Yildiz Akdogan.

Hun pointerer, at det virker, som om regeringen sidder klar med de vises sten til at løse udfordringen.

"Ministeren anerkendte, at 41 procent er et stort tal, men havde ikke nogen målsætninger om, hvordan dette tal skal reduceres - ikke andet end at hun mente, at man skulle "motivere og inspirere". Men hvordan og konkret, hvad der skulle til, kom hun ikke ind på," forklarer Yildiz Akdogan om oplevelsen på gårsdagens samråd på Christiansborg.

"Vi står i dag med en stor it-underklasse, der ikke er i stand til at udføre basale ting på en computer, som eksempelvis at vedhæfte en fil til en mail, denne gruppe vil blive hægtet endnu mere af samfundet i takt med, at it kommer til at spille en større og større rolle de kommende år," lyder det fra Yildiz Akdogan.

Der blev ikke leveret svar på tiltale

Ministerens konservative partifælle og partiets it-ordfører, Jørgen Lundsgaard, var også til stede ved samrådet.

Han har en lidt anden opfattelse end den, som Socialdemokraternes Yildiz Akdogan lufter over for Computerworld.

"Der blev ikke rigtigt leveret nogle svar, fordi spørgsmålene var dårligt formuleret," siger Jørgen Lundsgaard, som fortæller, at de afsatte 20 minutter flød ud i en times diskussion, som han betegner som "mudret".

"Det er jo meget svært at generalisere på it-området og med hensyn til it-analfabeter. Der findes jo både en gruppe, der ikke ønsker at beskæftige sig med it, og så er der unge med manglende hjælp til it-kompetencerne, og så endelig de ældre, der måske skal have større hjælp til simple løsninger med mobiltelefonen frem for at lære mere komplicerede ting på en pc," siger Jørgen Lundsgaard.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Jyske Bank

Forretningsudvikler til Modeldata

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S