S: Sahl-Madsen helt blank på danskernes it-evner

Politikere blev ikke særligt meget klogere, da videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) kom i samråd om danskernes ringe it-kompetencer. Se her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Søren Hytting)

På gårsdagens samråd i Folketingets udvalg for Videnskab og Teknologi gik Socialdemokratiets it-ordfører Yildiz Akdogan i flæsket på den nye videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K).

Yildiz Akdogan ville med udgangspunkt i Højhastighedkomiteens rapport gerne have konkrete svar på en række spørgsmål, efter Højhastighedskomiteen har skrevet i sin rapport, at en femtedel af danskerne i alderen 16 til 89 år aldrig har brugt en computer. Og yderligere en femtedel har svage it-kompetencer.

Mere konkret spurgte den socialdemokratiske it-ordfører om, hvad ministeren vil gøre for ikke at lade 41 procent af befolkningen med i stikken med hensyn til digitaliseringen af den offentlige sektor.

Yildiz Akdogan ville på gårsdagens samråd samtidig have svar på, hvilke initiativer ministeren vil tage for at løse problemet, så Danmark ikke ender med en underklasse skabt af dårlige it-kundskaber.

Blev ikke klogere

Hun måtte dog forlade samrådet uden at være blevet meget klogere.

"Jeg kaldte til samråd, fordi 41 procent af danskerne har ingen eller meget svage it-færdigheder," siger Yildiz Akdogan.

Hun pointerer, at det virker, som om regeringen sidder klar med de vises sten til at løse udfordringen.

"Ministeren anerkendte, at 41 procent er et stort tal, men havde ikke nogen målsætninger om, hvordan dette tal skal reduceres - ikke andet end at hun mente, at man skulle "motivere og inspirere". Men hvordan og konkret, hvad der skulle til, kom hun ikke ind på," forklarer Yildiz Akdogan om oplevelsen på gårsdagens samråd på Christiansborg.

"Vi står i dag med en stor it-underklasse, der ikke er i stand til at udføre basale ting på en computer, som eksempelvis at vedhæfte en fil til en mail, denne gruppe vil blive hægtet endnu mere af samfundet i takt med, at it kommer til at spille en større og større rolle de kommende år," lyder det fra Yildiz Akdogan.

Der blev ikke leveret svar på tiltale

Ministerens konservative partifælle og partiets it-ordfører, Jørgen Lundsgaard, var også til stede ved samrådet.

Han har en lidt anden opfattelse end den, som Socialdemokraternes Yildiz Akdogan lufter over for Computerworld.

"Der blev ikke rigtigt leveret nogle svar, fordi spørgsmålene var dårligt formuleret," siger Jørgen Lundsgaard, som fortæller, at de afsatte 20 minutter flød ud i en times diskussion, som han betegner som "mudret".

"Det er jo meget svært at generalisere på it-området og med hensyn til it-analfabeter. Der findes jo både en gruppe, der ikke ønsker at beskæftige sig med it, og så er der unge med manglende hjælp til it-kompetencerne, og så endelig de ældre, der måske skal have større hjælp til simple løsninger med mobiltelefonen frem for at lære mere komplicerede ting på en pc," siger Jørgen Lundsgaard.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S