Det sagde udskældt minister om danskernes it-evner

På sidste uges samråd afviste videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K), at 40 procent af danskere er it-analfabeter. Der bliver gjort nok for de it-svage, lød det fra ministeren.

Artikel top billede

Foto: Søren Hytting. (Foto: Søren Hytting)

Videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) blev i sidste uge hevet i samråd af Socialdemokraternes it-ordfører, Yildiz Akdogan, for at svare på spørgsmål om danskernes it-kompetencer.

Yildiz Akdogan indkaldte til samrådet efter Højhastighedskomiteens rapport med henvisninger om, at it-svage står i vejen for Danmark som højhastighedsnation, og samtidig påpegede hun, at op mod 40 procent af danskerne har ringe it-kompetencer.

Dertil kommer, at Videnskabsministeriet selv sidste år gennemførte en undersøgelse med resultatet, at fire ud af 10 danskere er it-analfabeter.

Under samrådet, der strakte sig til en time frem for de planlagte tyve minutter, afviste Charlotte Sahl-Madsen flere gange, at der skulle være tale om 40 procent it-svage i Danmark.

Det fremgår af det uddrag fra samrådet, som Videnskabsministeriets nyudnævnte pressechef, Anders Frandsen, har sendt til Computerworld.

Af uddraget fremgår det også, at videnskabsministeren understregede, at der er flere projekter i støbeskeen til at bakke op omkring it-svage i samfundet, selv om it ikke skal tvinges ned i halsen på dem, der ikke ønsker det.

Yildiz Akdogan har over for Computerworld raset over, at videnskabsministerens initiativer til at få gang i it-læringen virker meget lidt konkrete.

Statistisk svar

De to kvinder duellerede på ord om danskernes it-kompetencer, og videnskabsministeren lagde ud med at påpege, at det er misvisende at sige, at helt op mod 40 procent af danskerne er it-analfabeter.

Det skete med henvisning til tal fra Danmarks Statistik, der viser, at:

• 86 procent af befolkningen har adgang til internet i hjemmet.
• Næsten tre ud af fire anvender internet dagligt eller næsten dagligt.
• 66 procent af danskerne har brugt netbank de seneste tre måneder.
• 64 procent har handlet på internettet inden for det seneste år.
• Sidste år var 3,1 millioner danskere på Skats hjemmeside for at se selvangivelsen.

For at komme problemer med it-analfabeter til livs vil ministeren styrke samarbejdet med industriens parter (DI/ITEK, Dansk Metal, 3F og HK/Privat) og holde en national konference om it-kompetencer med fokus på kompetencernes betydning.

"Når det så er sagt, så mener jeg, at det er vigtigt, at ingen borgere lades i stikken i takt med den øgede digitalisering af det offentlige. Lad mig slå helt fast, at borgerne med e2012-målene ikke tvinges til digital kommunikation med det offentlige," forklarede videnskabsministeren på samrådet.

Vil have afdækket it-kompetencerne

Hun understregede, at den digitale kommunikation blot bliver en rettighed for borgerne, som stadig vil kunne møde op i borgerservicecentret på kommunen, ringe til hospitalet eller sende et brev til statsforvaltningen i 2012.

It med stor betydning

Videnskabsministeren erkendte på samrådet, at danskernes it-færdigheder skal udvikles og styrkes med henblik på demokrati- og samfundsbetydningen samt ikke mindst på Danmarks innovationsevne.

"Der arbejdes allerede på en bred front for at forbedre befolkningens it-færdigheder. It-færdigheder grundlægges allerede i folkeskolen og videreudvikles i hele uddannelsessystemet. Desuden er der aftenskoleundervisning, øget digitalisering, forskning i nye it-læringsmetoder og meget andet," forklarede videnskabsministeren.

Hun understregede, at der samlet set anvendes "ganske mange" offentlige kroner på forbedre danskernes it-kompetencer - blandt andet Videnskabsministeriets egne initiativer som eksempelvisLæs mere-netværket og Til Tasterne.

It uden tvang

Charlotte Sahl-Madsen forklarede, at hun med initiativerne in mente ikke er så bekymret for danskernes muligheder for at benytte de digitale tilbud, som Yildiz Akdogan er.

Hun sagde, at lige nu vil hun opdatere Videnskabsministeriets måleapparat af danskernes digitale evner, it-barometret, og sætte yderligere ind mod manglende it-kompetencer, hvis der skulle være behov for det.

Opdateringen af it-barometret vil blandt andet kunne give videnskabsministeren nye oplysninger om danskere, der for eksempel bruger mobiltelefonen til avancerede tjenester, men som ikke bruger almindelige computere.

"Jeg vil dog gerne understrege, at vi jo ikke kan påtvinge befolkningen it-kompetencer. Der er også et element af eget ansvar eller egen lyst, som skal være til stede. Man skal altså have retten til at sige, at man ikke gider lære noget om it," lød det fra Charlotte Sahl-Madsen.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS