Her er truslerne mod din Windows-maskine

Falsk antivirus-software er et stigende problem, konkluderer Microsoft i en ny rapport. Se de store sikkerhedstrusler her.

Artikel top billede

Windows-fabrikken Microsoft har publiceret sin årlige sikkerhedsrapport, der tager pulsen på det aktuelle trusselsbillede.

Den ottende version af rapporten indeholder data opsamlet i andet halvår 2009. Dataene er indsamlet fra flere end 500 millioner Windows-computere over hele verden samt fra online-tjenesterne Windows Live og Bing, som Microsoft også står bag.

"Computer-trusselsbilledet ændrer sig konstant. Efterhånden som truslerne ændrer sig fra drilagtige hackere, der søger tvivlsom berømmelse, til organiserede kriminelle, der stjæler data for økonomisk vindings skyld, fortsætter den offentlige bekymring med at stige," skriver Microsoft indledningsvis i rapporten.

Et af de områder, der berøres i rapporten, er de falske antivirusprodukter, der floreret på nettet, og som narrer ofrene til at klikke.

"Software, der viser falske eller vildledende advarsler om infektioner eller sårbarheder på ofrets computer og tilbyder at reparere det påståede problem for en pris, er blevet en af de mest almindelige metoder, som angribere kan bruge til at svindle sig til penge fra ofre," skriver Microsoft.

500

Sådan kan falsk antivirussoftware blandt andet se ud.

Microsoft oplyser i rapporten, at man i andet halvår 2009 alene fjernede falsk antivirussoftware på 7,8 millioner computere - en stigning på 46,5 procent i forhold til første halvår.

Det konkrete falske stykker var blandt andet Win32/FakeXPA, Win32/Yektel, Win32/Fakespypro og Win32/Winwebsec.

De kriminelle forsøger blandt at efterligne Microsoft Security Essentials antivirus-software, der blev lanceret i en gratis version til Windows-brugerne sidste efterår.

Forskelligt trusselsbillede

I sikkerhedsrapporten fra Microsoft får man også et indblik i, hvordan trusselsbilledet ser ud i forhold til henholdsvis private brugere og virksomhedsbrugere.

Her fremgår det blandt andet, at computere i et virksomheds-netværk er langt mere udsatte for orme, end de almindelige privatcomputere er.

"Orme spredes typisk mest effektivt via ikke sikret fildeling og flytbare storage-medier, begge findes ofte i store mængder virksomhedsmiljøer og er mindre almindelige i hjemmemiljøer.

Konkret var det orme som Win32/Conficker og Win32/Autorun, der huserede i 2009.

500

Orme udgør en stor risiko for virksomhedsbrugere, mens trojanere er en større trussel for privatbrugere.

Til gengæld er privatbrugerne mere udsatte, når det kommer adware og forskellige trojanere.

Går efter tredjeparts applikationer

Når det kommer til de kriminelles udnyttelse af diverse applikations-sårbarheder, er det fortsat applikationer som Adobe Reader, Internet Explorer, RealPlayer og Quicktime, der er mest udsatte.

Microsoft hævder i rapporten, at det på Vista- og Windows 7-maskiner er 75,4 procent af alle forsøg på at udnytte huller i applikationer, der er rettet mod ikke-Microsoft-software.

På XP var situationen angiveligt, at størstedelen af forsøgene på at udnytte huller var rettet mod Microsofts egen software.

Du kan læse hele sikkerhedsrapporten her.

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S