Her er truslerne mod din Windows-maskine

Falsk antivirus-software er et stigende problem, konkluderer Microsoft i en ny rapport. Se de store sikkerhedstrusler her.

Artikel top billede

Windows-fabrikken Microsoft har publiceret sin årlige sikkerhedsrapport, der tager pulsen på det aktuelle trusselsbillede.

Den ottende version af rapporten indeholder data opsamlet i andet halvår 2009. Dataene er indsamlet fra flere end 500 millioner Windows-computere over hele verden samt fra online-tjenesterne Windows Live og Bing, som Microsoft også står bag.

"Computer-trusselsbilledet ændrer sig konstant. Efterhånden som truslerne ændrer sig fra drilagtige hackere, der søger tvivlsom berømmelse, til organiserede kriminelle, der stjæler data for økonomisk vindings skyld, fortsætter den offentlige bekymring med at stige," skriver Microsoft indledningsvis i rapporten.

Et af de områder, der berøres i rapporten, er de falske antivirusprodukter, der floreret på nettet, og som narrer ofrene til at klikke.

"Software, der viser falske eller vildledende advarsler om infektioner eller sårbarheder på ofrets computer og tilbyder at reparere det påståede problem for en pris, er blevet en af de mest almindelige metoder, som angribere kan bruge til at svindle sig til penge fra ofre," skriver Microsoft.

500

Sådan kan falsk antivirussoftware blandt andet se ud.

Microsoft oplyser i rapporten, at man i andet halvår 2009 alene fjernede falsk antivirussoftware på 7,8 millioner computere - en stigning på 46,5 procent i forhold til første halvår.

Det konkrete falske stykker var blandt andet Win32/FakeXPA, Win32/Yektel, Win32/Fakespypro og Win32/Winwebsec.

De kriminelle forsøger blandt at efterligne Microsoft Security Essentials antivirus-software, der blev lanceret i en gratis version til Windows-brugerne sidste efterår.

Forskelligt trusselsbillede

I sikkerhedsrapporten fra Microsoft får man også et indblik i, hvordan trusselsbilledet ser ud i forhold til henholdsvis private brugere og virksomhedsbrugere.

Her fremgår det blandt andet, at computere i et virksomheds-netværk er langt mere udsatte for orme, end de almindelige privatcomputere er.

"Orme spredes typisk mest effektivt via ikke sikret fildeling og flytbare storage-medier, begge findes ofte i store mængder virksomhedsmiljøer og er mindre almindelige i hjemmemiljøer.

Konkret var det orme som Win32/Conficker og Win32/Autorun, der huserede i 2009.

500

Orme udgør en stor risiko for virksomhedsbrugere, mens trojanere er en større trussel for privatbrugere.

Til gengæld er privatbrugerne mere udsatte, når det kommer adware og forskellige trojanere.

Går efter tredjeparts applikationer

Når det kommer til de kriminelles udnyttelse af diverse applikations-sårbarheder, er det fortsat applikationer som Adobe Reader, Internet Explorer, RealPlayer og Quicktime, der er mest udsatte.

Microsoft hævder i rapporten, at det på Vista- og Windows 7-maskiner er 75,4 procent af alle forsøg på at udnytte huller i applikationer, der er rettet mod ikke-Microsoft-software.

På XP var situationen angiveligt, at størstedelen af forsøgene på at udnytte huller var rettet mod Microsofts egen software.

Du kan læse hele sikkerhedsrapporten her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job