Rivaler ånder den danske bredbåndskonge i nakken

Danskerne vælter ind i tele-butikkerne for at købe mobilt bredbånd. Den mangeårige konge på det danske marked er under stigende pres og bliver nu åndet tæt i nakken af den nærmeste rival.

Artikel top billede

Danskerne er fuldstændig vilde med mobilt bredbånd. På blot halvandet år er antallet af danskere, der har købt sig mobil bredbånd, steget med hele 379.000 nye kunder.

Inden for det seneste halve år er antallet steget med 169.000 nye kunder, hvilket fortsat gør mobilt bredbånd til et aldeles attraktivt vækstmarked.

I dag har 587.000 danskere mobilt bredbånd, hvilket gør næsten hver femte internetforbindelse herhjemme mobil. Og der er indtil videre ingen tegn på, at denne udvikling er ved at flade ud.

Mobilselskabet 3 sidder fortsat i en førende position på dette voksende marked, men det er ikke sikkert, at det varer ved.

Selskabet må konstatere, at TDC sammen med datterselskabet Telmore er rykket meget tættere på end for blot et halvt år siden, selvom 3 oplyser, at det faktisk har øget antallet af kunder til nu mere end en halv million danskere.

Konkurrenter haler ind på 3

3 må dermed sammen med Telia affinde sig med vigende markedsandele.

Det betyder, at to af de fire altdominerende spillere på det danske marked for mobilt bredbånd, 3 og Telia, mister andele, mens de to andre, TDC og Telenor, går kraftigt frem.

IT- og Telestyrelsens netop udkomne halvårsstatistik - som du kan læse mere om her - viser, at 3's markedsandel i det kraftigt voksende marked er faldet fra 43,2 procent for et halvt år siden til nu 35,9 procent.

Det er knap 10 procent lavere end for halvandet år siden, da 3 sad solidt på 45,5 procent af markedet.

3 har tidligere bedyret, at selskabet sigter efter en 'fair share' på mere end 25 procent af markedet.

Det kan meget vel vise sig at blive til virkelighed, idet konkurrenterne for alvor er begyndt at røre på sig. Det gælder primært TDC og Telenor, der stille og roligt æder sig ind på 3.

TDC vender nedturen

TDC har fået vendt den nedadgående glidebane, som selskabet var kommet ind på ved den forrige opgørelse, og sidder nu på 27,4 procent af markedet.

Samtidig fortsætter Telenor med at vinde markedsandele. Selskabets markedsandel er steget markant fra 13,4 procent i første halvår 2009 til nu 18,7 procent.

Har givet mobilt bredbånd gratis væk

Telenor oplyser, at selskabet med 54.000 nye mobile bredbåndskunder har fordoblet sin kundebase til nu samlet 110.000 mobile bredbåndskunder.

Selv mener Telenor, at fremgangen skyldes, at selskabet har introduceret en såkaldt 'samlerabat'.

Der er faktisk dårligt nok tale om 'rabat', idet 'samlerabatten' består af en ordning, hvor selskabet har smidt et halvt års gratis mobilt bredbånd oven i hatten til alle sine kunder med fast bredbånd.

"Der er mange almindelige danskere, der kan bruge mobilt bredbånd som supplement til deres faste forbindelse. Salgstallene viser tydeligt, at ordningen virker, og vi har forventning om at tage endnu flere markedsandele fremover," lyder det fra Peter Berg, markedsdirektør i Telenor.

Markedsførende 3 trækker på skuldrene af udmeldingen. Selskabet finder det 'uundgåeligt', at dets samlede markedsandel vil falde, når rivalerne forærer deres forbindelser væk.

TDC - der sammen med datterselskabet Telmore sidder på 30,4 procent af markedet - har også fået flere kunder. Tilsammen har TDC og Telmore 179.000 mobile bredbåndskunder.

Selskabet lægger ikke skjule på, at ambitionen er at blive markedsdominerende med en markedsandel på mellem 40 og 50 procent.

"Vi kan se, at vi er godt på vej," siger Jesper Theill Eriksen, direktør for TDC Privat.

3-kunder er trafikgale

En ting er den rå markedsandel, en anden er trafikmængder.

Her ligger 3 klart i spidsen. Det betyder, at den største del af danskernes datatrafik - nemlig godt 65 procent - finder sted på 3's netværk.

Til sammenligning finder blot 10,8 procent af trafikken sted på TDC/Telmores netværk, mens Telias netværk står for 13,4 procent af trafikken.

"Vores kunder bruger deres mobile bredbåndsforbindelser næsten seks gange mere end kunderne hos nummer to på markedet," lyder det fra 3's administrerende direktør, Morten Christiansen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S