Apple lukker og slukker for musik-satsning

Lukningen af en Apple-ejet musikstreaming-tjeneste er omgærdet med stor mystik.

Artikel top billede

De seneste dage er brugerne af musiktjeneste Lala.com blevet mødt af en meddelelse, der siger, at tjenesten lukker 30. maj og derfor ikke modtager nye brugere.

Musiktjeneste, der gør det muligt for brugerne at lytte til deres musikbibliotek via nettet, blev opkøbt af Apple i slutningen af sidste år.

Lukningen af Lala.com ser ud til foregå med lige så stor diskretion som opkøbet af musiktjenesten i sin tid.

Stor mystik

Computerworld beskrev sidste år, hvordan Apples opkøb af Lala.com var omgærdet af mystik.

I modsætning til, hvad der er kutyme ved virksomhedsopkøb, blev der ikke udsendt pressemedelelse med hurra-råb og store forkromede vendninger. I stedet sneg Apple en yderst kortfattet og formel pressemeddelelsen om opkøbet ud.

Lukningen giver fornyet liv til spekulationerne om, at Apple er på vej til at gå populære streamingtjenester som Spotify og Pandora i bedende med en streaming-baseret udgave af online-musikbutikken iTunes.

Ifølge den amerikanske avis Wall Street Journal spekulerer flere iagtagerer i den amerikanske it-branche i, at Apple lukker Lala.com, fordi virksomheden selv vil bruge teknologien.

En streaming-udgave af iTunes vil gøre det muligt for iTunes-kunder at lytte til musik på deres iPhone, uden at musikken bliver lagret direkte på telefonens hukommelse.

iTunes i skyen er på vej

Men en webbaseret udgave af iTunes vil dog først komme, når Apple har sikkerhed for, at tjenesten kommer til at virke stabilt med iPhone.

Den største hindring i denne sammenhæng er angiveligt 3G-dækningen hos den amerikanske teleoperatør AT&T. Det fortæller Michael McGuire, analytiker for it- analysehuset Gartner, til Wall Street Journal.

"En eller anden form for cloud-service er uundgåelig, men spørgsmål er hvornår? Hvem ved?" lyder den kryptiske vurdering fra Gartner-analytikeren.

Allerede da Lala-opkøbet blev offentliggjort blev der spekuleret i, at Apple opkøbte virksomheden for at rydde en konkurrent af vejen og eventuelt anvende teknologien i sine egne produkter.

Og da Steve Jobs for få måneder siden lancerede den nyeste version af Apples styresystem til iPhone, blev der åbnet for multitasking.

I den forbindelse fremhævede Steve Jobs muligheden for, at iPhone-brugere kan benytte streaming-tjenesten Pandora samtidig med, at brugeren arbejder med andre iPhone-programmer.

En detajle, der er interessant, fordi Pandora potentielt kan udgøre en trussel mod både Apples eksisterende iTunes-forretning og en kommende streaming-udgave af iTunes.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S