Apple lukker og slukker for musik-satsning

Lukningen af en Apple-ejet musikstreaming-tjeneste er omgærdet med stor mystik.

Artikel top billede

De seneste dage er brugerne af musiktjeneste Lala.com blevet mødt af en meddelelse, der siger, at tjenesten lukker 30. maj og derfor ikke modtager nye brugere.

Musiktjeneste, der gør det muligt for brugerne at lytte til deres musikbibliotek via nettet, blev opkøbt af Apple i slutningen af sidste år.

Lukningen af Lala.com ser ud til foregå med lige så stor diskretion som opkøbet af musiktjenesten i sin tid.

Stor mystik

Computerworld beskrev sidste år, hvordan Apples opkøb af Lala.com var omgærdet af mystik.

I modsætning til, hvad der er kutyme ved virksomhedsopkøb, blev der ikke udsendt pressemedelelse med hurra-råb og store forkromede vendninger. I stedet sneg Apple en yderst kortfattet og formel pressemeddelelsen om opkøbet ud.

Lukningen giver fornyet liv til spekulationerne om, at Apple er på vej til at gå populære streamingtjenester som Spotify og Pandora i bedende med en streaming-baseret udgave af online-musikbutikken iTunes.

Ifølge den amerikanske avis Wall Street Journal spekulerer flere iagtagerer i den amerikanske it-branche i, at Apple lukker Lala.com, fordi virksomheden selv vil bruge teknologien.

En streaming-udgave af iTunes vil gøre det muligt for iTunes-kunder at lytte til musik på deres iPhone, uden at musikken bliver lagret direkte på telefonens hukommelse.

iTunes i skyen er på vej

Men en webbaseret udgave af iTunes vil dog først komme, når Apple har sikkerhed for, at tjenesten kommer til at virke stabilt med iPhone.

Den største hindring i denne sammenhæng er angiveligt 3G-dækningen hos den amerikanske teleoperatør AT&T. Det fortæller Michael McGuire, analytiker for it- analysehuset Gartner, til Wall Street Journal.

"En eller anden form for cloud-service er uundgåelig, men spørgsmål er hvornår? Hvem ved?" lyder den kryptiske vurdering fra Gartner-analytikeren.

Allerede da Lala-opkøbet blev offentliggjort blev der spekuleret i, at Apple opkøbte virksomheden for at rydde en konkurrent af vejen og eventuelt anvende teknologien i sine egne produkter.

Og da Steve Jobs for få måneder siden lancerede den nyeste version af Apples styresystem til iPhone, blev der åbnet for multitasking.

I den forbindelse fremhævede Steve Jobs muligheden for, at iPhone-brugere kan benytte streaming-tjenesten Pandora samtidig med, at brugeren arbejder med andre iPhone-programmer.

En detajle, der er interessant, fordi Pandora potentielt kan udgøre en trussel mod både Apples eksisterende iTunes-forretning og en kommende streaming-udgave af iTunes.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP Solution Specialist

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice