Opkøb og fusioner er vejen frem i it-branchen

Danske virksomhedsmæglere melder, at der kommet gang i handlerne i it-branchen. Se hvorfor nogle opkøber virksomheder, mens andre vælger at fusionere.

Artikel top billede

Arkivfoto: Ejendomsmæglerkæden home optræder ikke i artiklen.

Mange mindre og mellemstore virksomheder er pressede på økonomien, og de ser derfor salg af virksomheden som en mulig redning.

På den anden side står der en række større virksomheder, som ser muligheder i gode køb til en fornuftig pris.

Det er det billede, der tegner sig hos to store danske virksomhedsmæglere. De arbejder med at formidle kontakt mellem it-virksomheder, der går med planer om enten køb eller salg.

"Med krisen har de mindre firmaer fået et mere realistisk billede af værdien af deres egen virksomhed. De er pressede, og derfor er priserne kommet ned i et leje, hvor det er mere interessant for køberne," siger Gert Mortensen fra Schrøder Partners.

Schrøder Partners er virksomhedsmæglere med særligt fokus på køb og salg af it-, tele- og konsulentvirksomheder.

Det samme beretter virksomhedsmægler Jan Larsen fra LNP Corporate Finance. Han arbejder med it- og televirksomheder og melder, at der for alvor er kommet gang i opkøbene i 2010.

"Vi oplever meget stor interesse fra de større virksomheder. De har fået styr på den interne økonomi ved at omstrukturere og tilpasse omkostningerne. Så nu står de i en situation, hvor de har orden i eget hus og begynder at kigge fremad," siger Jan Larsen og fortsætter:

"Samtidig har de dog svært ved at skabe vækst, som markedet er lige nu. Derfor kan de bruge opkøb til at skabe den vækst. Derudover er prisniveauet for de virksomheder, der er til salg, et helt andet end for to år siden," siger han.

Ruster op til efter krisen

Gert Mortensen oplever, at køberne i høj grad er begyndt at se videre end krisen og derfor ser muligheder i opkøb.

"Folk vil gerne opruste, så de står stærkt efter krisen. De bruger opkøb til at få nye kompetencer ind i virksomheden og styrke eksisterende," siger han.

Han nævner Atea som en ressourcestærk virksomhed, der har set mulighederne i at udnytte de gode priser på mindre og mellemstore virksomheder til strategiske opkøb.

Blandt andet har Atea på kort tid overtaget AC Sikring, Calamus og Aprismo. Opkøb, der har hjulpet virksomhedens omsætning godt på vej.

De små fusionerer

Den anden tendens, der viser sig i markedet, er mindre virksomheder, som slår pjalterne sammen for at forbedre økonomien.

"Der er typisk fusion, når det gælder de mindre virksomheder, fordi de ikke har midlerne til at købe hinanden op. Samtidig er de så pressede, at alternativet er at gå ud af business," siger Gert Mortensen.

Det er også det, som Jan Larsen fra LNP Corporate Finance erfarer.

"Det er helt klart den anden trend i markedet. De små virksomheder er pressede på økonomien, og de har svært ved at gå ud og låne penge. Derfor slår de sig sammen og sparer nogle omkostninger, og de bliver dermed mere lønsomme," siger Jan Larsen.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job