I morgen byder Microsoft iPhonen op til dans

Microsoft forsøger at gøre indhug på det attraktive smartphone-marked, når virksomheden i morgen lancerer sine to nye telefoner.

Artikel top billede

Amerikanske telekunder kan bestille Microsofts nye Kin-mobiltelefoner fra i morgen, hvor de kan forudbestilles på den amerikanske teleoperatør Verizons hjemmeside. Det skriver Computerworld News Service.

Microsoft håber, at de nye mobiltelefoner vil kunne gøre indhug i det attraktive smartphone-marked, som i øjeblikket er domineret af Blackberry og ikke mindst Apple.

De nye telefoner kommer i to modeller - Kin One og Kin Two. De kommer begge til at køre på Windows-mobile, men vil også bruge software fra Microsofts digitale musikafspiller, Zune.

Den største telefon, Kin Two, kommer med et 8 megapixel kamera og vil koste 99,99 dollars (cirka 570 kroner) med et to års abonnement. Mens den mindre Kin One vil blive solgte til den halve pris med et 5 megapixel kamera og mindre hukommelse.

Skal ikke gøre livet let

Kin-telefonerne adskiller sig fra Apples iPhone og en lang række andre konkurrenter på smartphone-markedet ved både at have et touch-screen og et fuldt tastatur.

Ved lanceringen lagde Microsoft vægt på, at de nye Kin-mobiler ikke skal ses i sammenhæng med Microsofts nye mobile styresystem, Windows Phone 7 Series, der bliver lanceret til efteråret.

Det nye Windows-styresystem skal ifølge Robbie Bach, der er Microsofts direktør for digital underholdning, først og fremmest gøre "livet lettere for brugerne", mens Kin-mobilerne følger tidens sociale trend, og skal derfor "forstærke brugerens sociale liv."

Det forventes, at telefonerne kommer til Europa i løbet af året, hvor teleoperatøren Vodafone i første omgang lancerer telefonerne i Italien, Storbritannien, Spanien og Tyskland.

Kin-mobilerne produceres af den japanske elektronik-producent Sharp.

Computerworld News Service har allerede anmeldt Kin-telfonerne. Se dommen over de to telefoner her.

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo