I morgen byder Microsoft iPhonen op til dans

Microsoft forsøger at gøre indhug på det attraktive smartphone-marked, når virksomheden i morgen lancerer sine to nye telefoner.

Artikel top billede

Amerikanske telekunder kan bestille Microsofts nye Kin-mobiltelefoner fra i morgen, hvor de kan forudbestilles på den amerikanske teleoperatør Verizons hjemmeside. Det skriver Computerworld News Service.

Microsoft håber, at de nye mobiltelefoner vil kunne gøre indhug i det attraktive smartphone-marked, som i øjeblikket er domineret af Blackberry og ikke mindst Apple.

De nye telefoner kommer i to modeller - Kin One og Kin Two. De kommer begge til at køre på Windows-mobile, men vil også bruge software fra Microsofts digitale musikafspiller, Zune.

Den største telefon, Kin Two, kommer med et 8 megapixel kamera og vil koste 99,99 dollars (cirka 570 kroner) med et to års abonnement. Mens den mindre Kin One vil blive solgte til den halve pris med et 5 megapixel kamera og mindre hukommelse.

Skal ikke gøre livet let

Kin-telefonerne adskiller sig fra Apples iPhone og en lang række andre konkurrenter på smartphone-markedet ved både at have et touch-screen og et fuldt tastatur.

Ved lanceringen lagde Microsoft vægt på, at de nye Kin-mobiler ikke skal ses i sammenhæng med Microsofts nye mobile styresystem, Windows Phone 7 Series, der bliver lanceret til efteråret.

Det nye Windows-styresystem skal ifølge Robbie Bach, der er Microsofts direktør for digital underholdning, først og fremmest gøre "livet lettere for brugerne", mens Kin-mobilerne følger tidens sociale trend, og skal derfor "forstærke brugerens sociale liv."

Det forventes, at telefonerne kommer til Europa i løbet af året, hvor teleoperatøren Vodafone i første omgang lancerer telefonerne i Italien, Storbritannien, Spanien og Tyskland.

Kin-mobilerne produceres af den japanske elektronik-producent Sharp.

Computerworld News Service har allerede anmeldt Kin-telfonerne. Se dommen over de to telefoner her.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS