I morgen byder Microsoft iPhonen op til dans

Microsoft forsøger at gøre indhug på det attraktive smartphone-marked, når virksomheden i morgen lancerer sine to nye telefoner.

Artikel top billede

Amerikanske telekunder kan bestille Microsofts nye Kin-mobiltelefoner fra i morgen, hvor de kan forudbestilles på den amerikanske teleoperatør Verizons hjemmeside. Det skriver Computerworld News Service.

Microsoft håber, at de nye mobiltelefoner vil kunne gøre indhug i det attraktive smartphone-marked, som i øjeblikket er domineret af Blackberry og ikke mindst Apple.

De nye telefoner kommer i to modeller - Kin One og Kin Two. De kommer begge til at køre på Windows-mobile, men vil også bruge software fra Microsofts digitale musikafspiller, Zune.

Den største telefon, Kin Two, kommer med et 8 megapixel kamera og vil koste 99,99 dollars (cirka 570 kroner) med et to års abonnement. Mens den mindre Kin One vil blive solgte til den halve pris med et 5 megapixel kamera og mindre hukommelse.

Skal ikke gøre livet let

Kin-telefonerne adskiller sig fra Apples iPhone og en lang række andre konkurrenter på smartphone-markedet ved både at have et touch-screen og et fuldt tastatur.

Ved lanceringen lagde Microsoft vægt på, at de nye Kin-mobiler ikke skal ses i sammenhæng med Microsofts nye mobile styresystem, Windows Phone 7 Series, der bliver lanceret til efteråret.

Det nye Windows-styresystem skal ifølge Robbie Bach, der er Microsofts direktør for digital underholdning, først og fremmest gøre "livet lettere for brugerne", mens Kin-mobilerne følger tidens sociale trend, og skal derfor "forstærke brugerens sociale liv."

Det forventes, at telefonerne kommer til Europa i løbet af året, hvor teleoperatøren Vodafone i første omgang lancerer telefonerne i Italien, Storbritannien, Spanien og Tyskland.

Kin-mobilerne produceres af den japanske elektronik-producent Sharp.

Computerworld News Service har allerede anmeldt Kin-telfonerne. Se dommen over de to telefoner her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS