I morgen byder Microsoft iPhonen op til dans

Microsoft forsøger at gøre indhug på det attraktive smartphone-marked, når virksomheden i morgen lancerer sine to nye telefoner.

Artikel top billede

Amerikanske telekunder kan bestille Microsofts nye Kin-mobiltelefoner fra i morgen, hvor de kan forudbestilles på den amerikanske teleoperatør Verizons hjemmeside. Det skriver Computerworld News Service.

Microsoft håber, at de nye mobiltelefoner vil kunne gøre indhug i det attraktive smartphone-marked, som i øjeblikket er domineret af Blackberry og ikke mindst Apple.

De nye telefoner kommer i to modeller - Kin One og Kin Two. De kommer begge til at køre på Windows-mobile, men vil også bruge software fra Microsofts digitale musikafspiller, Zune.

Den største telefon, Kin Two, kommer med et 8 megapixel kamera og vil koste 99,99 dollars (cirka 570 kroner) med et to års abonnement. Mens den mindre Kin One vil blive solgte til den halve pris med et 5 megapixel kamera og mindre hukommelse.

Skal ikke gøre livet let

Kin-telefonerne adskiller sig fra Apples iPhone og en lang række andre konkurrenter på smartphone-markedet ved både at have et touch-screen og et fuldt tastatur.

Ved lanceringen lagde Microsoft vægt på, at de nye Kin-mobiler ikke skal ses i sammenhæng med Microsofts nye mobile styresystem, Windows Phone 7 Series, der bliver lanceret til efteråret.

Det nye Windows-styresystem skal ifølge Robbie Bach, der er Microsofts direktør for digital underholdning, først og fremmest gøre "livet lettere for brugerne", mens Kin-mobilerne følger tidens sociale trend, og skal derfor "forstærke brugerens sociale liv."

Det forventes, at telefonerne kommer til Europa i løbet af året, hvor teleoperatøren Vodafone i første omgang lancerer telefonerne i Italien, Storbritannien, Spanien og Tyskland.

Kin-mobilerne produceres af den japanske elektronik-producent Sharp.

Computerworld News Service har allerede anmeldt Kin-telfonerne. Se dommen over de to telefoner her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S