Telebranchen frygter Højesterets pirat-afgørelse

Det er tvivlsomt, om spærringen af The Pirate Bay bliver ophævet, når sagen skal for Højesteret i morgen, mener den danske telebranche. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

I morgen tages der fat på et nyt kapitel i den efterhånden langvarige sag om spærringen af den omstridte fildelingstjeneste The Pirate Bay.

Klokken ni torsdag morgen skal sagen for Højesteret.

Men retten vælger næppe at ophæve den spærring af tjenesten, som de danske internetudbydere blev pålagt af Østre Landsret i 2008, mener Jens Ottosen-Støtt, der er næstformand i teleselskabernes brancheorganisation.

"Problemet er, at loven er formuleret sådan, at det er muligt at nedlægge et forbud overfor teleselska-berne. Derfor har jeg desværre ingen forestilling om, at retten vil ophæve forbuddet. Ikke mindst fordi retssagerne i Sverige har indikeret, at det nok ikke har været helt 'kosher', det der er foregået i Pirate Bay," siger Jens Ottosen-Støtt.

Han henviser til den svenske retssag mod stifterne af The Pirate Bay, der for et år siden blev idømt et års fængsel og en erstatning på 30 millioner kroner.

Telebranchen: Ikke vores opgave
Men teleselskaberne håber fortsat, at retten vil ændre holdning til spørgsmål, som, de mener, tvinger dem til at forsvare rettighedshavernes interesse.

"Vi håber, at retten vil overveje, om det er hensigtigtsmæssigt, at det er teleselskaberne, der skal varetage rettighedshavernes interesser og gribe ind overfor sider på internettet, som vi overhovedet ikke har noget med at gøre," siger Jens Ottosen-Støtt.

Men når nu I tjener penge på det, er det så ikke også rimeligt, at I går ind og påtager jer et ansvar?

"Vi mener som sagt ikke, at det er vores ansvar, og vi tjener ikke penge på, at vores kunder bruger fildelingstjenester. Det er jo langt de færreste abonnementer, der er forbrugsafregnet. I virkeligheden har vi ikke nogen interesse i, at kunderne belaster nettet ved at downloade en hel masse," siger han

Jens Ottosen-Støtt har tidligere kaldt rettighedshavernes krav om en spærring af The Pirate Bay for Kafkask, fordi kravet faldt på et tidspunkt, hvor folkene bag The Pirate Bay endnu ikke havde været for domstolen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems