Tele-chef: Pirate Bay-sagen er helt kafkask

Interview: Fogedrettens spærring af Pirate Bay er "kafkask" og "betænkelig", mener juridisk chef for Telia og formand for Telekommunikationsindustrien, Jens Ottosen-Støtt. Hør interview.

Artikel top billede

Hør interviewet med Jens Ottosen-Støtt

Det er et retssikkerhedsmæssigt problem, hvis adgangen til den stormomsuste internetside Pirate Bay skal spærres, alene på fogedrettens kendelse.

Derfor er det vigtigt, at Pirate Bay får lov at forsvare sig, og fortælle sin version af sagen ved domstolene.

Det mener Jens Ottosen-Støtt, som er juridisk direktør i Telia og formand for teleoperatørernes brancheorganisation, Telekommunikations-industrien.

”Det lægges næsten uprøvet til grund, at der foregår en krænkelse. Og så er der altså nogen, der ikke har været en del af en retssag, som får spærret deres kommunikation. Og det bekymrer os,” siger Jens Ottosen-Støtt.

Grundlaget skal afprøves

Ifølge den juridiske direktør er det dette, som er årsagen til, at Telia sammen med resten af telebranchen nu bakker Tele2 op i det kommende retsopgør. Et opgør som skal afprøve grundlaget for fogedrettens kendelse, der pålagde Tele2 at spærre kundernes adgang til The Pirate Bay.

”Det kunne da være utroligt rart at høre, hvad Pirate Bay har at sige. Vi ved jo ikke, om det, der bliver sagt om Pirate Bay, er rigtigt eller forkert,” siger Jens Ottosen-Støtt.

Når det for Telia og resten af telebranchen er værd at slås for Pirate Bay-sagen, så skyldes det ifølge Jens Ottosen-Støtt, at det er vigtigt at finde ud af, om der er tale om krænkende trafik, og i givet fald hvor krænkende denne trafik er.

”Vi ved det ikke. Vi kender end ikke Pirate Bays opfattelse af det, for de er ikke blevet spurgt,” siger Jens Ottosen-Støtt.

Kernen i sagen handler for Telia om at finde ud af, på hvilket grundlag teleselskaberne skal lukke for kommunikationen mellem folk, forklarer Jens Ottosen-Støtt

”Skal vi lukke for kommunikationen til nogle mennesker, der ikke er blevet hørt, og end ikke har haft mulighed for at forsvare sig? Det er det, vi snakker om,” siger Jens Ottosen-Støtt.

Hør interviewet med Jens Ottosen-Støtt

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

Københavnsområdet

PlanBørnefonden

Digital Solutions Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job