Datacentrene buldrer frem over hele verden

Cloud computing og den generelle outsourcing-tendens resulterer i stadig flere gigant-datacentre. Alene i Silicon Valley er man i øjeblikket ved at bygge en håndfuld nye datacentre.

Artikel top billede

Uanset om man hedder Amazon, Google, Microsoft, IBM eller noget helt femte, så er datacentrene udgangspunktet for stort set alt, man foretager sig i disse år. Jo flere og større, jo bedre.

Det gælder ikke mindst i Silicon Valley, hvor net-mediet Data Center Knowledge beretter, at en virksomhed som Digital Reality Trust, der bygger datacentre, er i fuld sving med at opkøbe bygninger til netop dette formål.

Digital Reality vil med købet af to nye bygninger etablere seks plug-a-play-datacentre i it-dalen på i alt 4.459 kvadratmeter, skriver Data Center Knowledge. For bare et par uger siden købte firmaet en anden bygning på nogenlunde samme størrelse for at kunne udvide det eksisterende datacenter i Santa Clara.

Samtidig er virksomheder som DuPont Fabros Technology, CoreSite og Terremark i gang med at etablere datacentre i samme område, og deres byggeprojekter vil i alt resultere i mere end 46.451 kvadratmeter datacenter, skriver Data Center Knowledge.

Mega-datacenter i Dublin

Det er dog ikke kun i USA, at der er byggeboom i datacenter-branchen.

Her i Europa har Microsoft netop åbnet sit første mega-datacenter. Det er placeret lidt uden for Dublin, og det skal danne fundamentet for selskabets satsninger i skyen.

Microsoft har investeret over 2,5 milliarder kroner i mega-datacenteret, som det har krævet omkring en million mandetimer at bygge.

Antallet af tilknyttede medarbejdere under bygningsarbejdet var på et tidspunkt oppe på 2.100, fortælles det på Microsofts hjemmeside.

I alt fylder datacentret flere end 28.000 kvadratmeter og skal understøtte selskabets løsninger inden for cloud computing og software as a service, herunder produkter som Bing-søgemaskinen, Windows Live og ikke mindst selskabets nye cloud computing-platform, Azure.

Vinden bruges til køling

Hos HP har man i de seneste åre etableret et stort datacenter i det nordøstlige hjørne af England, 13 kilometer fra Nordsøen.

Beliggenheden af det omkring 28.000 kvadratmeter store datacenter i nærheden af Englands kystlinie ved Nordsøen giver mulighed for at benytte nordsøluften til at holde temperaturen nede i det serverfyldte center, som Computerworld besøgte i starten af året.

Også Google har naturligvis brug for stadig mere regnekraft og hosting-plads til selskabets mange web-services, men Googlerne er noget hemmelighedsfulde omkring, hvor mange datacentre de har rundt omkring i verden.

Selskabet har dog tidligere offentliggjort en video om et af søgegigantens datacentre. Her anvendes 45 containere til at huse op til 45.000 standardiserede servere.

Data Center Knowledge har tidligere publiceret en liste over de 10 største datacentre i verden.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job