Datacentrene buldrer frem over hele verden

Cloud computing og den generelle outsourcing-tendens resulterer i stadig flere gigant-datacentre. Alene i Silicon Valley er man i øjeblikket ved at bygge en håndfuld nye datacentre.

Artikel top billede

Uanset om man hedder Amazon, Google, Microsoft, IBM eller noget helt femte, så er datacentrene udgangspunktet for stort set alt, man foretager sig i disse år. Jo flere og større, jo bedre.

Det gælder ikke mindst i Silicon Valley, hvor net-mediet Data Center Knowledge beretter, at en virksomhed som Digital Reality Trust, der bygger datacentre, er i fuld sving med at opkøbe bygninger til netop dette formål.

Digital Reality vil med købet af to nye bygninger etablere seks plug-a-play-datacentre i it-dalen på i alt 4.459 kvadratmeter, skriver Data Center Knowledge. For bare et par uger siden købte firmaet en anden bygning på nogenlunde samme størrelse for at kunne udvide det eksisterende datacenter i Santa Clara.

Samtidig er virksomheder som DuPont Fabros Technology, CoreSite og Terremark i gang med at etablere datacentre i samme område, og deres byggeprojekter vil i alt resultere i mere end 46.451 kvadratmeter datacenter, skriver Data Center Knowledge.

Mega-datacenter i Dublin

Det er dog ikke kun i USA, at der er byggeboom i datacenter-branchen.

Her i Europa har Microsoft netop åbnet sit første mega-datacenter. Det er placeret lidt uden for Dublin, og det skal danne fundamentet for selskabets satsninger i skyen.

Microsoft har investeret over 2,5 milliarder kroner i mega-datacenteret, som det har krævet omkring en million mandetimer at bygge.

Antallet af tilknyttede medarbejdere under bygningsarbejdet var på et tidspunkt oppe på 2.100, fortælles det på Microsofts hjemmeside.

I alt fylder datacentret flere end 28.000 kvadratmeter og skal understøtte selskabets løsninger inden for cloud computing og software as a service, herunder produkter som Bing-søgemaskinen, Windows Live og ikke mindst selskabets nye cloud computing-platform, Azure.

Vinden bruges til køling

Hos HP har man i de seneste åre etableret et stort datacenter i det nordøstlige hjørne af England, 13 kilometer fra Nordsøen.

Beliggenheden af det omkring 28.000 kvadratmeter store datacenter i nærheden af Englands kystlinie ved Nordsøen giver mulighed for at benytte nordsøluften til at holde temperaturen nede i det serverfyldte center, som Computerworld besøgte i starten af året.

Også Google har naturligvis brug for stadig mere regnekraft og hosting-plads til selskabets mange web-services, men Googlerne er noget hemmelighedsfulde omkring, hvor mange datacentre de har rundt omkring i verden.

Selskabet har dog tidligere offentliggjort en video om et af søgegigantens datacentre. Her anvendes 45 containere til at huse op til 45.000 standardiserede servere.

Data Center Knowledge har tidligere publiceret en liste over de 10 største datacentre i verden.

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Statens IT

It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Statens IT

Teamkoordinator til databaseteam

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S