Nu er Apple mere værd end Microsoft

Apple er nu mere værd end mægtige Microsoft. Se her, hvor meget selskabet er værd i kroner og øre.

Artikel top billede

Steve Jobs må være en rigtig glad mand.

Efter et forrygende comeback på verdensmarkedet i de seneste år, har Apple overhalet Microsoft som verdens største teknologiselskab målt på markedsværdi, skriver Financial Times.

Da den amerikanske teknologibørs Nasdaq lukkede onsdag, havde Apple en markedsværdi på 222 milliarder dollar - 1,34 billioner kroner.

Microsoft havde ved børsens lukning en markedsværdi på 219 milliarder dollar - 1,32 billioner kroner.

På Nasdaq-børsen var kun olieselskabet Exxon mere værd end Apple ved børsens lukning onsdag.

Stor triumf for Steve Jobs

Øjeblikket må have været en stor triumf for Apples topchef Steve Jobs, der med skiftende held har været i clinch med Microsoft i næsten 30 år om at dominere teknologiudviklingen.

Indtil for ganske få år siden var Apple endog rigtigt langt bag Microsoft og var henvendt til en lille skare entusiatiske afficionados.

Men sådan er det ikke længere, og det skyldes ikke mindst, at Steve Jobs på mange måder valgte at tage meget store risici og satse vildt på dengang helt nye og aldeles uopdyrkede markeder med helt nye teknologier, nemlig den digitale og bærbare mp3-musikafspiller, iPod, og senere iPhonen.

Og ovenikøbet udfordre både nogle af verdens store og magtfulde musikselskaber og mobilindustrien ved at gøre det.

Gevinsten har været synlig: Apple ramte et enormt udækket behov hos verdens teknologiforbrugere og satte sig lynhurtigt på markedet, som resten af spillerne nu kæmper gevaldigt for at komme ind på.

Parallellerne til Microsoft og Bill Gates' position, da denne blev skabt i 1980'erne og 1990'erne, er oplagt.

Apple har også indtjeningsmæssigt haft meget stor fremgang i de seneste år med mangedoblinger af nøgletallene. Det kan du læse mere om her.

Til gengæld har Microsoft kun haft mindre fremgang på sine nøgletal, selvom selskabet fortsat skovler penge ind.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura