Fyring af konsulenter overrasker fag-bosser

Fagforenings-formænd undrer sig over, at NNIT har fyret Microsoft-konsulenter. Det er netop dem, erhvervslivet tørster efter, mener fagforeningerne.

Artikel top billede

It-fagforeningen Prosas formand, Niels Bertelsen, er overrasket over, at Microsoft-konsulenter bliver mål for fyringer.

Det siger han til Computerworld efter, at den danske it-virksomhed NNIT har afskediget 15 Microsoft-konsulenter.

Ifølge virksomheden er der tale om en manglende efterspørgsel på konsulenter med Microsoft-kompetencer.

Men det lyder ifølge Prosa-formanden meget mærkeligt.

"De fleste undersøgelser viser, at det netop er folk med kendskab til Microsoft-produkter, som arbejdsgiverne efterspørger. Derfor synes jeg, at det virker som et meget underligt sted at spare," siger han.

Niels Bertelsen henviser til en få måneder gammel undersøgelse, som Prosa har foretaget i samarbejde med Dansk Metal og arbejdsgiverforeningen Dansk Industri.

Den undersøgelse viser, at netop indgående kendskab til Microsofts produkter er blandt de mest efterspurgte it-kompetencer i øjeblikket.

"Jeg ser i stedet fyringerne som et tegn på, at firmaet har et problem," siger Prosas formand.

Fyringer er ikke uden dramatik

NNIT betegner fyringerne som udramatiske, fordi der blot er tale om én procent af det samlede antal ansatte.

"Det er virkelig, virkelig nothing," sagde NNIT's administrerende direktør, Per Kogut, til Computerworld.

Den opfattelse deler Niels Berthelsen dog ikke.

"Jeg tror ikke, at det er 'nothing' for de fyrede medarbejdere. Men det afhænger naturligvis af, om du anlægger en forretningsmæssig eller en menneskelig synsvinkel," siger han.

Næppe ledige længe

Pia Brade, der er formand for Danmarks anden store it-fagforening, Samdata, mener heller ikke, at det er udramatisk for de fyrede medarbejdere. Men hun mener til gengæld ikke, at de kommer til at gå ledige længe.

"Vi oplever i øjeblikket en større efterspørgsel på it-folk end hidtil, derfor er jeg sikker på, at de hurtigt finder et nyt arbejde," siger hun.

Ligesom Niels Berthelsen ser hun en generel interesse for konsulenter med Microsoft-kundskaber, og Samdata oplever ligeledes, at der er efterspørgsel på it-folk med kompetencer inden for økonomisystemer.

Tip: Understreg din projekterfaring
Pia Brade gør dog opmærksom på, at jobsøgende it-folk ikke blot skal sælge sig selv på deres tekniske kompetencer, når de skal ud og finde nyt job.

Samdata oplever, at it-folk med kompetencer inden for ledelse og kommunikation er særligt efterspurgte på jobmarkedet.

"Derfor er det vigtigt, at de fyrede medarbejdere synliggør deres ledelsemæssige og kommunikative evner. Eksempelvis ved at understrege deres erfaringer med projektledelse," lyder tippet fra formanden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura