Det store digitaliseringsprojekt: Et papkort i hånden

Den digitale signatur bliver erstattet af et nøglekort i pap. Er det et skridt tilbage for digitaliseringen eller et nødvendigt træk, der skal sikre at alle danskere kommer med på løsningen?

Artikel top billede

Et papkort bliver en af hoved­ingredienserne i et af det nye årtusindes store offentlige digitaliseringsprojekter.

Mens den 10 år gamle digitale signatur krævede, at brugerne installerede en nøglefil på deres computer, så kræver afløseren, NemID, ikke andet, end at brugeren har husket et nøglekort i pap og et personligt password.

Det kan måske vække undren, at den danske stat iværksætter et digitalt milliardprojekt, hvor en fil på computeren erstattes med et kort i pap.

Ikke noget wauw

Men det er dog ikke nødvendigvis så sært, som det lyder, vurderer Tanja Rye, der er projektchef i it-konsulenthuset Devoteam.

Ifølge hende er den ny e løsning udtryk for, at IT- og Telestyrelsen har indset, at det er nødvendigt at møde de danske borgere på det teknologiske niveau, hvor de reelt befinder sig.

"Du tænker måske ikke 'wauw,' når du hører om Nem­ID første gang. Men selvom løsningen måske ikke umiddelbart lyder som den mest visionære, så kan det være det kompromis, som er nødvendigt at indgå, hvis du skal ud til så mange danskere, som det er miligt," siger Tanja Rye.

Hun påpeger, at der stadigvæk findes mange danskere, der ikke er opvokset med digital teknologi, og for dem kan det virke uoverskueligt at skulle fumle rundt med nøglefiler på deres computere eller USB-nøgle.

"Det er klart, at hvis alle danskernes digitale kompetencer var toptunede, så ville det her jo nok være et skridt tilbage. Men i virkeligheden ser det anderledes ud. Og det er nok også en væsentlig årsag til, at den digitale signatur aldrig blev en større succes," siger hun.

Hun tilføjer, at NemID's implementering i landets netbanker desuden vil være med til at sikre en udbredelse i befolkningen, som den digitale signatur aldrig fik.

NemID er ældrevenligt

Johnny Bennedsen, der er administrerende direktør for DanID, som står bag NemID-løsningen, bekræfter, at det netop er ønsket om at appellere så bredt som overhovedet muligt, der er hovedårsagen til, at valget netop er faldet på nøglekortløsningen.

"Vi har været opmærksomme på, at løsningen skulle kunne bruges af unge såvel som gamle," siger han.

Johnny Bennedsen forklarer, at DanID og IT- og Telestyrelsen har lavet en række bruger­undersøgelser, der viste, at nøglekort-løsningen både medførte en kort indlæringstid og havde bred opbakning på tværs af aldersgrupper.

"Det fremgik meget klart af vores usability-test, at du ikke behøver at have høje it-færdigheder for at bruge løsningen,"siger han.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse