Monrad-Gylling stopper som formand for IT-Branchen

Lars Monrad-Gylling vil ikke fortsætte som formand for IT-Branchen.

Artikel top billede

Læs også: Eksperter: Derfor stopper Monrad-Gylling.

KMD's administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling, stopper til efteråret som formand for IT-Branchen.

Det sker, selv om han blev genvalgt som formand i foråret uden modkandidater.

Lars Monrad-Gylling har været formand for foreningen siden 2003, hvor han afløste Microsofts Jens Moberg.

Han er dermed den længst siddende formand for foreningen, der blev stiftet i 1985.

Tidligere formænd tæller Claus Jepsen fra Mærsk IT, Kim Østrup fra IBM og Michael Mathiesen.

"Efter godt syv år som formand synes jeg, at det er et oplagt og naturligt tidspunkt at give stafetten videre på. Jeg er derfor ikke til rådighed for en ny formandsperiode. Jeg er både stolt over og glad for at have været formand for IT-Branchen i så mange år. Det er et privilegium, og jeg ser også frem til fortsat at kunne bidrage til at udvikle foreningen fra min plads i bestyrelsen, hvor jeg ser frem til at fortsætte arbejdet i IT-Branchen," lyder det fra Lars Monrad-Gylling i en pressemeddelelse.

KMD involveret i sager

Lars Monrad-Gyllings exit kommer i en tid, hvor der for alvor er fokus på KMD's tætte forbindelser til kommunerne, hvoraf mange har undladt at gå i udbud med ordrerne på store kommunale it-systemer, der i stedet er blevet givet direkte til KMD.

Du kan læse mere om sagerne her.

Desuden har en række højtplacerede kommunefolk modtaget gaver fra KMD som billetter til fodboldkampe, koncerter, golfture og lignende.

Konkurrencestyrelsen har netop kendt 29 kommuners aftaler med KMD for ulovlige - netop fordi kommunerne har undladt at gå i udbud.

IT-Branchen har mere end 500 medlemmer og er et af landets centrale talerør for it-branchen.

Læs også: Eksperter: Derfor stopper Monrad-Gylling.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

SOS International

Principal Solution Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland