Monrad-Gylling stopper som formand for IT-Branchen

Lars Monrad-Gylling vil ikke fortsætte som formand for IT-Branchen.

Artikel top billede

Læs også: Eksperter: Derfor stopper Monrad-Gylling.

KMD's administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling, stopper til efteråret som formand for IT-Branchen.

Det sker, selv om han blev genvalgt som formand i foråret uden modkandidater.

Lars Monrad-Gylling har været formand for foreningen siden 2003, hvor han afløste Microsofts Jens Moberg.

Han er dermed den længst siddende formand for foreningen, der blev stiftet i 1985.

Tidligere formænd tæller Claus Jepsen fra Mærsk IT, Kim Østrup fra IBM og Michael Mathiesen.

"Efter godt syv år som formand synes jeg, at det er et oplagt og naturligt tidspunkt at give stafetten videre på. Jeg er derfor ikke til rådighed for en ny formandsperiode. Jeg er både stolt over og glad for at have været formand for IT-Branchen i så mange år. Det er et privilegium, og jeg ser også frem til fortsat at kunne bidrage til at udvikle foreningen fra min plads i bestyrelsen, hvor jeg ser frem til at fortsætte arbejdet i IT-Branchen," lyder det fra Lars Monrad-Gylling i en pressemeddelelse.

KMD involveret i sager

Lars Monrad-Gyllings exit kommer i en tid, hvor der for alvor er fokus på KMD's tætte forbindelser til kommunerne, hvoraf mange har undladt at gå i udbud med ordrerne på store kommunale it-systemer, der i stedet er blevet givet direkte til KMD.

Du kan læse mere om sagerne her.

Desuden har en række højtplacerede kommunefolk modtaget gaver fra KMD som billetter til fodboldkampe, koncerter, golfture og lignende.

Konkurrencestyrelsen har netop kendt 29 kommuners aftaler med KMD for ulovlige - netop fordi kommunerne har undladt at gå i udbud.

IT-Branchen har mere end 500 medlemmer og er et af landets centrale talerør for it-branchen.

Læs også: Eksperter: Derfor stopper Monrad-Gylling.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S