Nu indsamler Apple alle dine geografiske data

Klikker du "ja" til Apples nye licensbetingelser, får virksomheden mulighed for at overvåge din færden.

Artikel top billede

Apple vil nu have mulighed for at overvåge og gemme oplysninger om din geografiske færden.

Det fremgår af en opdatering til virksomhedens privacy policy, som Apple vil have kunderne til at godkende iTunes Store.

Som der står i licensbetingelserne, vil Apple nu have mulighed for at:

"Indsamle, bruge og dele præcise lokationsdata, herunder real-time geografisk lokation for din Apple-computer eller -enhed".

Oplysningerne bliver stillet til rådighed for Apple og virksomhedens "partnere og licenshavere."

Anonyme oplysninger

Apple understreger, at der er tale om anonyme oplysninger, men ifølge Los Angeles Times har forskere tidligere vist, at hvis der tale om tilpas mange og tilstrækkeligt præcise data, så kan det alligevel være muligt at identificere personer udelukkende på baggrund af deres adfærdsmønstre.

Godkender du ikke den nye politik, vil du ikke længere have mulighed for at downloade nye programmer eller musik fra iTunes.

Ifølge Los Angeles Times har du som bruger mulighed for at blokere tredjepartsprogrammers adgang til dine geografiske data, mens det tilsyneladende ikke er muligt at fjerne Apples adgang til de følsomme informationer.

Apple er dog ikke den eneste software-producent, der anvender brugernes geografiske data.

Google har længe indsamlet akkurat de samme informationer fra telefoner med Android-styresystemet.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Statens IT

Teamleder til SAP kompetencecenter

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S