Er Microsofts smartphone-comeback dødsdømt?

Microsoft gør et ihærdigt forsøg på at komme tilbage på smartphone-markedet med det nye Windows Phone 7-styresystem. Er det overhovedet realistisk?

Artikel top billede

Microsofts tro på egne evner har været stor lige siden, selskabet lancerede sit fuldstændig redesignede smartphone-operativsystem, Windows Phone 7, i februar.

Foruden de smarte musik- video- og spil-features, der nok retter sig mest mod forbruger-markedet, slår Microsoft også på, at tæt integration med Microsoft-produkter som Office og SharePoint er blandt platformens styrker.

"Vi indså, at det virkelig var tid til forandring, og vi har ændret Windows smartphone-platformen markant over de sidste 18 måneder," sagde Terry Myerson, corporate vice president for Windows Phone Engineering, for nylig.

Forvirrende udbud

Men selvom Windows Phone 7 indeholder visse features, der retter sig mod erhvervslivet, har Microsoft samtidig valgt at fastholde Windows Phone 6.5, samtidig med at også ældre versioner som Windows Mobile 5 og 6 får lov til at overleve nogle år endnu.

Endelig har Microsoft også lanceret Kin-telefonerne.

"Forvirret? Det er jeg også, og endnu vigtigere er det, at det er virksomheds-kunderne også, da ingen af disse platforme løser alle de problemer, de har i dag," skriver Gartner-analytiker Nick Jones i et blogindlæg.

"WP7 er ikke bagudkompatibelt med eksisterende applikationer, og hvem har nogensinde hørt om en virksomhed, der udvikler business-apps i Silverlight? Jeg kan bare ikke se det for mig," lyder et eksempel fra Nick Jones med henvisning til, at Silverlight er den teknologi, der skal anvendes, når man vil udvikle applikationer til den nye platform.

"Og mens vi er ved emnet app-udvikling, så ser det ud til, at WP7 vil være teknisk set vil være under flere restriktioner end WM6.x og mere Apple-lignende, når det eksempelvis kommer til baggrunds-processering, hvilket ikke er godt nyt for de virksomheds-udviklere, der ønsker fleksibilitet og sofistikerede arkitekturer."

Sidste skud i bøssen for Microsoft

De problemer, Nick Jones taler om, er netop en del af årsagen til, at Microsoft har valgt også at forsætte med Windows Mobile 6.5, men det er ikke nok, mener Nick Jones.

"…I en forbrugerminded verden, hvor brugerne har magten ved valg af enhed, vil ingen have WM6.x, der ser gammelt og umoderne ud."

"Og fraværet af applikations-kompabilitet (i WP7, red.) betyder, at virksomhederne tænker, at hvis de alligevel skal re-programmere applikationer, så er det måske tid til et radikalt blik på deres mobil platform-strategi," skriver Nick Jones.

Da Gartner offentliggjorde tal for smartphone-markedets udvikling i hele 2009, fremgik det, at Windows Mobile måtte sig henvist til fjerdepladsen efter et fald fra 11,8 procent til 8,7 procent.

Vinderen i 2009 blev i stedet Apples iPhone OS, der sneg ind på tredjepladen ved at øge markedsandelen på 8,2 procent til 14,4 procent. Også Android og Research In Motion (Blackberry) på andenpladsen oplevede vækst, mens Symbians markedsandel faldt fra 52,4 procent til 46,9 procent.

Ingen vækkelse

I forbindelse med præsentationen af Windows Phone 7 på Mobile World Congress i Barcelona tidligere på året udtalte IDC's teleanalytiker Brian Troelsen, at det bliver op ad bakke for Microsoft, når selskabet skal forsøge at vinde det tabte tilbage i kampen mod populære produkter som iPhone og Android-telefonerne.

"Man kan sige, at det her er sidste skud i bøssen, og jeg tror ikke, at der er nogen tvivl om, at Microsoft vil det her. Det bliver de simpelthen nødt til, for der næsten tre gange så mange mobiltelefoner, som der er pc'er i verden - og de kommer til at ligne computere mere og mere."

"Men jeg ser ikke nogen vækkelse omkring Microsoft, eller at de vil sparke benene væk under konkurrenterne," sagde Brian Troelsen dengang til Computerworld.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef for Analyse og Udvikling på sikkerhedsområdet i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S