Artikel top billede

Research In Motions Blackberry-markedsandel steg fra 16,6 procent i 2008 til 19,9 procent i 2009.

Her er vinderne og taberne på mobilmarkedet

Overordnet set klarede mobilindustrien krise-året 2009 udmærket. Se vinderne og taberne her.

Sidste uges Mobile World Congress i Barcelona dokumenterede, at teleindustrien lever i bedste velgående trods finanskrisens kolde ånde i de senere år.

Og selvom 2009 var et år, de fleste virksomheder blot ønsker at glemme, klarede mobilmarkedet samlet set skærene udmærket, konkluderer en ny rapport fra analysehuset Gartner.

I alt blev der solgt 1,2 milliarder telefoner på verdensplan i 2009, et fald på 0,9 procent i forhold til året før - og det første fald i en flere år.

Da det begyndte at lysne lidt igen i fjerde kvartal, oplevede markedet en vækst på 8,3 procent, og der er i det hele taget grund til optimisme i branchen, vurderer Gartner.

"Markedet for mobile enheder sluttede meget positivt, drevet af vækst inden for smartphones og low-end telefoner," lyder det fra Gartner-analytiker Carolina Milanesi.

Sådan fordeler de kagen

Salget af smartphones voksede i hele 2009 med 23,8 procent i forhold til året før, så der i alt blev solgt 172,4 millioner enheder på verdensplan.

Det er specielt Apples iPhone, Reseach In Motions Blackberry og de mange nye Android-telefoner, der kan tage æren for den flotte vækst.

Fra 2008 faldt Symbians markedsandel fra 52,4 procent til 46,9 procent på markedet for smartphone-styresystemer. Til gengæld steg Research In Motions andel fra 16,6 procent til 19,9 procent.

Apple iPhone OS har nu sneget sig ind på tredjepladen ved at øge 2008-markedsandelen på 8,2 procent til 14,4 procent i 2009. Windows Mobile må til gengæld se sig henvist til fjerdepladsen efter et fald fra 11,8 procent til 8,7 procent.

Microsoft har netop relanceret sit smartphone-styresystem under navnet Windows Phone 7, så det skal blive interessant at se, om selskabet kan stoppe de faldende markedsandele.

Endelig voksede Androids markedsandel fra 0,5 procent til 3,9 - en naturlig konsekvens af de mange Android-telefoner, der blev sendt ud i butikkerne i 2009.

I Gartners opgørelse over det samlede antal solgte mobiltelefoner ligger Nokia fortsat øverst med en markedsandel på 36,4 procent, efterfulgt af Samsung, LG, Motorola og Ericsson.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere