EU undersøger selv Microsoft

EU-Kommissionen vil efter al sandsynlighed fortsætte sin undersøgelse af, om Microsoft bryder konkurrencereglerne i Europa. Også efter, at dommer Thomas Penfield Jackson har afsagt kendelse i den amerikanske regerings retssag mod softwarefirmaet for brud på USA´s antitrust-love.

Af Kim Ingemann, IDG Online

Dommer Thomas Penfield Jacksons kendelse om, at Microsoft er skyldig i brud på den amerikanske monopollovgivning, har efter al sandsynlighed ingen indflydelse på EU-Kommissionens undersøgelse af Microsofts aktiviteter i Europa. Det skriver Wall Street Journal.

Kommissionen er i færd med at undersøge, om Microsofts Windows 2000 operativsystem bryder EU´s konkurrenceregler. Hvis bruddet bevises, vil Kommissionen tvinge Microsoft til at ændre Windows 2000.

Selv om USAs regering tvinger ændringer igennem i Microsofts organisation eller dets praksis, så har det principielt ingen betydning for Europa. Derfor gennemfører EU-Kommissionen en selvstændig undersøgelse af softwarefirmaet for at afdække, om det forbryder sig mod europæiske regler.

Microsoft har dog sagt, at hvis Microsoft pålægges begrænsninger i USA, eller hvis softwarefirmaet kræves opdelt i forskellige selskaber, vil dette udstrækkes til at gælde alle Microsofts globale aktiviteter - og dermed også i europæisk sammenhæng.

Mange europæiske IT-firmaer kan drage fordel af, at Microsofts vinger bliver stækket, skriver Wall Street Journal. Deriblandt de firmaer, som arbejder med udvikling af håndholdte computere og trådløs Internet-adgang, et område, hvor europæerne står stærkt i forvejen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job