Flere bruger beskedtjenester på arbejde

Brugen af beskedtjenester ? instant messaging ? bliver i stigende grad brugt på arbejdspladser. Tal fra USA viser, at brugen i erhvervslivet i minutter er vokset 110 procent.

Fremfor at skrive en mail med et spørgsmål til en kollega, få et svar og så svare tilbage er stadig flere mennesker at bruge beskedtjenester som Microsofts MSN Messenger eller Yahoo Messenger til den hurtige chat-agtige kommunikation. Den tendens kan spores tydeligt i USA, melder analysefirmaet Jupiter Media Metrix.

På blot et år er brugen af de tre mest udbredte tjenester i USA ? Yahoo Messenger, MSN Messenger og AOL Messenger ? steget med 110 procent. Det er målt i minutter. September 2000 blev der fra arbejdspladser kommunikeret via tjenesterne i 2,3 milliarder minutter. I september i år var mængden vokset til 4,9 milliarder minutter.

September 2000 var der 10 millioner unikke brugere på arbejdspladser, mens det i år var nået op på 13,4 millioner unikke brugere.

Sparer tid

Jupiter mener, at beskedtjenesterne i stigende grad vil vinde indpas på arbejdspladserne. Det vil ske på bekostning af for eksempel telefonsamtaler eller længere meningsudvekslinger per mail, der blot overbelaster folks indbakker og bruger mange serverressourcer.

Dog er der lang vej igen før beskedtjenesterne når op på brugen i de private hjem. Antallet af almindelige brugere er steget til knap 54 millioner i USA ? en vækst på 28 procent.

AOL Messenger er stadig den mest brugte tjeneste i USA med 8,8 millioner brugere, efterfulgt af MSN Messenger med 4,8 millioner brugere og Yahoo Messenger med 3,4 millioner brugere.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job