Sun: Ny StarOffice vil løse små-fejl

Sun i Danmark medgiver, at der er små-fejl, som kan opstå ved konvertering af regneark fra Microsoft Office til StarOffice, selskabets gratis alternativ. Men virksomhederne vil på sigt skifte til StarOffice, når de lærer den kommende version 6.0 at kende, mener markedschef Peter Lange.

- Det er et spørgsmål om, at virksomhederne vurderer, hvad der er vigtigt for dem ? fremfor at lade sig diktere af vanens magt og kunderne.

Det er markedschef i Sun Danmark, Peter Langes umiddelbare bud på, hvordan Sun kan overbevise flere virksomheder om, at de skal skippe licensbetalte kontorpakker fra Microsoft og Lotus for at skifte over til det gratis alternativ, StarOffice.

Sidste år opgav Nordea ? den gang Unibank ? at installere StarOffice 5.2 på 6.000 arbejdspladser i filialerne. Usikkerhed om økonomien i efteruddannelse og holdbarheden af Suns kontorpakke var argumenterne. Nu følger en anden virksomhed Q8 efter, når benzinselskabet på sine 130 servicestationer af-installerer StarOffice inden for de næste tre måneder. For meget arbejde med at konvertere især Excel-regneark til regnearket i StarOffice, lyder begrundelsen.

Det er umiddelbart to hårde slag for Sun, der på sigt gerne vil have fat i virksomhederne. Privatkunderne og uddannelsesvirksomhederne i Danmark er StarOffice ved at få et godt tag i. Dels er det gratis, og dels er anmeldelserne i diverse pc-magasiner meget positive ? især over for den næste version StarOffice 6.0, der er ude i en beta-version.

Men netop 6.0 venter Peter Lange sig meget af, fordi selskabets udviklere med den version har fjernet konverteringsproblemerne.

- Det er mit indtryk, at det kun er små-ting, som har været problemet før ? og de er ordnet nu. 6.0 tror jeg vil blive taget i brug af mange virksomheder. De nye licensbetingelser fra Microsoft vil sandsynligvis også hjælpe os, lyder det fortrøstningsfuldt fra markedschefen.

Han peger på, at det er svært for Sun at få et overblik over, hvor mange virksomheder der allerede nu bruger StarOffice ? netop fordi produktet frit kan downloades. Desuden anser han det som en blåstempling af kontorpakken, at eksempelvis AmiTech og TDC leverer pc?er, hvor StarOffice er installeret som standard.

Læs også: StarOffice trængt tilbage

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job