Bogføring
Hej venner,Jeg er en frisk iværksætter med et IvS selskab, der lige har et par regnskabsmæssige udfordringer, som jeg håber I vil hjælpe mig med. Jeg arbejder i Dinero, og har haft erhvervsøkonomi på A-niveau for snart 10 år siden, så jeg er ok rusten på bogføringsfronten.
Først og fremmest:
1. Vi har en egenkapital på 8000 kr. Hvordan posteres disse i Dinero? Regnskab -> Kassekladde -> Kontonr: (60000) - Anpartskapital? Og så modkontoen er (55000) - Bankkonti?
2. Min partner i virksomheden arbejder som ekstern konsulent, hvor jeg fakturerer 40.000 ex. moms til en anden virksomhed i måneden. Hvordan skal disse bogføres? -> (1000) Salg af varer/ydelser. Og så debiteres de på kundens konto? Er det noget som sker automatisk i Dinero?
3. Vi er med i et projekt, hvor vi køber anparter i et andet ApS selskab. Vi får her 15%, og afbetaler månedsvis (dvs. Jeg overfører penge til dem månedsvis). Hvordan skal dette gøres? Jeg ved blot, at købet skal bogføres på (51500) værdipapirer og kapitalandele.
4. Jeg skal udbetale løn en gang i måneden, og er derfor blevet sat op med Dan Løn. Spørgsmålet er blot hvordan det system arbejder sammen med Dinero og vores regnskab?
Ps. Har ikke råd til en revisor, så håber en kan give mig et fyldestgørende svar :)
De bedste hilsner,
Rasmus