Hej allesammen. Jeg købte min sationærer computer for 3 år siden og den har virket fejlfrit. Indtil for omkring en måned siden, når jeg starter den op begynder blæserne at spinne men det er ligesom om at computeren går i dvale og der er intet signal på skærmen. Men så nogen gange efter jeg har genstarter den 10-20 gange så virker den og alt er normalt. Er der nogen der har en ide om hvad der sker?
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Slettet bruger
10. maj 2016 - 13:15#1
det kunne være grafikkortet som har rykket sig løs. åbn den og sikr dig at alt sidder fast.
når den gør sådan kan det også betyde at strømforsyningen er færdig.
Det kan også være at Windows lukker forkert ned og ikke bliver afviklet færdigt før den lukker. Så kan der være strøm på noget hardware til næste gang du starter. Og så vil den ikke starte op. Prøv at tage strømmen af den, og hold startknappen nede i over 10 sekunder. Genmonter strøm og prøv så at starte. Starter den så?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.