24. august 2001 - 00:45Der er
5 kommentarer og 1 løsning
ScrollPane
Jeg har et JTextArea der ligger i en JScrollPane, JTextArea bliver løbende fyldt op med tekst, hvordan får jeg scrollpanen til hele tiden at rykke ned så man ser det nyeste tekst.
Et andet problem er hele min JRE, det kører af helvede til, den ikke finde ud af at gentegne når der sker ændringer i gui\'en, eks i min scrollpane når man scroller ligner teksen noget værre lort, Jeg bruger jdk1.3.1, og det er ikke mit program, den er også galt i JB5.0
public class Scrolling extends JFrame { JPanel contentPane; JScrollPane jScrollPane2 = new JScrollPane(); JTextArea jTextArea1 = new JTextArea(); GridBagLayout gridBagLayout1 = new GridBagLayout();
Såfremt du ikke har løst problemet endnu: Det er det \"pæneste\" at tilføje en AdjustmentListener til en JScrollBar fra dit JScrollPane som du får frem med commandoerne: JScrollPane scrollPane=...; JScrollBar scrollBar = scrollPane.getVerticalScrollBar(); scrollBar.addAdjustmentListener(new SomeListener());
hvor SomeListener implementerer AdjustmentListener interfacet, dvs. implementerer metoden public vid adjustmentValueChanged( AdjustmentEvent e ) .
Jamen det virker jo fint !! Men jeg kunne ikke lige forstå at der skulle gøres så meget, så jeg prøvede dette, og det virker også fint, men er det en dårlig ide ??
public class ScrollListener implements AdjustmentListener{ private JScrollBar bar = null;
public ScrollListener(JScrollBar bar){ super(); this.bar = bar; }
public void adjustmentValueChanged(AdjustmentEvent e){ bar.setValue(bar.getMaximum());
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.