Den har været oppe før. og den \'bedste\' løsning indtil videre er at lave 2 felter i hvert sit lag ovenpå hinanden. bvadr. Jeg vil anbefale du ændrer design så der står \'password:\' ved siden af feltet. Det er ikke muligt at ændre et <input elements type dynamisk.
Denne kan også klare det i ie: <html> <head> <script type=\"text/javascript\"> function skifttype(el){ el.outerHTML=\'<input type=password>\'; } </script> </head> <body> <input type=\"text\" value=\"brugernavn\" onfocus=\"this.value=\'\'\"> <div><input type=\"text\" value=\"password\" onfocus=\"skifttype(this)\"></div> </body> </html>
<form method=\"post\" action=\"\" name=\"form1\"> Brugernavn: <input type=\"text\" name=\"username\"><BR> Password: <input type=\"password\" name=\"password\"><BR> <input type=button value=\"Login\" onClick=\"java script:Login()\" name=\"button\"> Den her kan også bruges. Ved godt at der mangler lidt variabler, men gad ikke til at sætte dem alle ind :o)
Imellem <body> og </body> indsætter du følgende; <indput Name=\"XXX\" type=Password Size=X Maxlength=X>
Forklaring: Name=\"XXX\" Her erstatter du XXX med det du vil have at resten af din hjemmeside skal kunne genkende til senere brug.
Size=X Her vil det tal du sætter istedet for X være det antal tegn som feltet skal være langt.
Maxlength=X her bestemmer du det antal tegn bruger skal være istand til at sætte ind.
EKS. : <input Name=\"password\" type=password length=8 maxlength=10> Her vil feltet være 8 tegn langt og der kan ikke tastes mere end 10 tegn i feltet.
>>olebole>> hmm ... skal det forstås som om at der i selve skrive feltet skal stå henholdsvis: \"brugernavn\" \"password\" ???? altså inde i boksen eller ved siden af ?? Hvis teksten skal stå inde i feltet skal der en \"value=\" ??? \" til .. hvor ??? er det der skal stå i boksen ...
Men jeg kan se at dit ? ikke rigtig viser hvad det er du vil vide .... ellers er det mig der ikke kan læse det rigtigt ;-)
Nååååhhhhhh, japtus...der står ikke \'brugernavn\' i nogen felter...er det det? Tjaaahhhhh....jeg går udfra, det ikke er et problem at skrive et input-felt. Jeg formoder pomfrit\'s problem var at ændre det ene felt til et af en anden type. Jeg tror nu godt, han selv kan finde ud af at skrive et felt med brugernavn, selv =0) /mvh
Hej hej, og tak for de mange svar. Som i nok har regnet ud skulle jeg ikke bare vide hvordan man laver et passwordfelt i html. Jeg skulle bruge er felt hvor der stod \"password\" med bogstaver i selve feltet og når feltet så blev aktiveret skulle det så være et rigtigt passwordfelt med stjerner. Så jeg deler point ud til dem der er kommet med en smuk løsning.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.