Mød en af Nordens fremmeste eksperter i adfærdsdesign – Morten Münster, der bl.a. har skrevet ” Jytte fra marketing er desværre gået for i dag” – på Computerworld Cloud & AI Festival.
Den øverste lader med 1000mA/1A ved 5V. Det giver 5W. Den nederste lader med 3A ved 5V. Det giver 15W. Hvordan man får 3A ved 5V til at give 25W, ved jeg ikke. Jeg ville købe den, der giver 3A.
Jeg har lige købt en ny mobil Samsung Galaxy XCover 5. På denne er der USB C stik. Men for ikke at stikke kablet ind og trække det ud ved ladning, har jeg købt et USB-kabel Med USB A i den ene ende og USB C i den anden. Der sidder en lille magnetisk adapter i telefonen så kobler man bare kablet til denne ved opladning. Den medfølgende oplader har USB A stik. Samme type som dem man bruger til tilslutning i pc´er.
Okay. Smart. Men - og nu kan det være der er noget jeg ikke har forstået og derfor spørger dumt - hvorfor vil du ikke stikke kablet ind og trække det ud...?
Fordelen med den slags stik er flere ( fås langt billigere i Kina). De virker som støvprop. Er meget let at tilslutte med en hånd og uden at skulle kigge ( i bil). Og er det micro usb som skal vende rigtig kan det være ødelæggende hvis det sættes forkert i. USB-C er symmetrisk lige som de fleste Apple stik. USB-C er vist kun normeret til 10000 isætninger og udtagelser - det når man dog nok ikke.
#10 Helt enig. Du rammer i i midten af skiven med betegnelsen "salgsgas", samt at virker, for kunderne hopper på den.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.