07. juni 2025 - 16:20Der er
32 kommentarer og 1 løsning
Fra 23H2 til 24H2
Jeg har en windows 11 pro, som kører version 23H2. Og jeg har en Iso 24H2. Kan jeg, med Rufus; installerer,24H2, uden at miste mine data ? Og hvad får jeg eventuelt ud af det, hvis det lykkes? Jeg har AOMEI backup, hvis noget går galt.
Er det en ikke supportet Windows 11 computer? Hvis det er dette kan man lave en opgradering uden at bruge Rufus Man mounter 24H2 .iso filen. Og så går man i denne computer og ser hvilket drevbogstav det er oprettet i Så åbnes en kommandoprompt som admin. i denne trykker man det drevbogstav og et kolon så man kommer over på det virtuelle drev. Når dette er gjort skriver man: setup.exe /product server (mellemrum mellem exe og /) og trykker enter. Du bør nu kunne opgradere til 24H2 selvom der vises at du installerer server. Og i forløbet får du en boks hvor du kan passe på filer og programmer.
Hvorfor vil du gøre livet så svært? Du kan bare opgradere... jr Microsoft selv: If you have an eligible Windows 10 or Windows 11 device, you can look for the update by selecting Settings > Windows Update and selecting Check for updates. If your device is ready for the update, you'll see the option to Download and install Windows 11, version 24H2.
Hvorfor opdaterer du ikke når en ny version kommer? Microsoft er nok ligeglad, men ved hver opdatering lappes huller i koden, som du vælger at lade stå piv-åbne mens alle hackere kender dem?
#3 Når jeg mounter en iso kommer den til at stå som et dvd drev som jeg husker det? Jeg har i dag forsøgt at få Windows 11 på min 13 år gamle nr 2 stationær med intel cpu. Jeg måtte opgive. Fik bluescreen da jeg prøvede med 24h2. Heldigvis bruger jeg også Aomei så fik afprøvet min backup et par gange. Den gamle stationær får en linux i stedet for Windows 10 home når support udløber. Jeg har også en 23h2 men det giver ikke mening at afprøve denne da den også udløber med opdateringer her i efteråret.
Windows 11 23h2 får sikkerheds opdateringer til november i år så jeg tænker ikke der er noget problem i det. 24h2 giver nogle features som 23h2 ikke har. Begge versioner burde være sikre at bruge.
Hvis du havde win 7 og opdateret til seneste kendte version, var du så fuld opgraderet med windows til en sikker version? Hvis du vil have en sikker windows, hvorfor så vente til sidste øjeblik med at opdatere? Alle forbedringer sker jo kun i nyeste version og win10 har kun fået de absolut mest nødvendige ting rettet/tilføjet. Som jeg ser det, så i det øjeblik at en fejl erkendes, så skal der opdateres (det gør dem, der hacker dine data) og man skal køre i den version, som microsoft selv sætter kræfter ind på, og ikke en, man bare har vænnet sig til (hip til win 10 brugere og andre, der fik tilbud en opdatering for år tilbage)
Læste for ikke så mange dage siden at Microsoft nu vil tvinge 24h2 på 23h2 installationer. Microsoft har trukket en smule i bremsen med at få 24h2 på allle computere. Der har været lidt problemer for nogle med den opdatering. Derfor ikke alle har fået den tilbudt. Du burde dog snart se den i windows update h is pc er kompatibel med Windows 11 på normal vis.
Ja min windows er fuld kompatibel med TMP slået til, den er opdateret, og kører fint. Tak for dit link, selv om jeg ikke umiddelbart kan se en brugbar video, bortset fra den med at brænde en DVD. Men det svarer jo til mit eget spørgsmål om Rufus.:-)
Inde på Windows Update er der en skyder man kan aktivere for at få opdateringer hurtigere. Hvis denne er slået fra kan det udsætte nogle opdateringer i en rum tid. Du er nødt til at komme op på 24h2 for at få 25h2 der kommer sidst på året. Håber du snart får tilbud om 24h2 på din pc som er kompatibel med Windows 11
Tak, den skyder har jeg sat til, det gør desværre ingen forskel. Jeg viste ikke, at der kommer en 25H2 , så måske skulle jeg alligevel forsøge 24H2 med Rufus. Med min backup, er der jo ikke noget at miste.
Du kan evt. også prøve at se denne film https://www.youtube.com/watch?v=qqzfMc992gw Du skal hen til ca. 2:45, hvor du skal pakke iso filen ud. I stedet for at mounte den, som åbenbart giver dig problemer, skal du i stedet bare pakke den ud på et lokalt drev, f.eks med 7-zip eller et andet pakkeprogram. Herefter følger du anvisningen om at starte setup.exe derfra, hvorved du skulle få muligheden for at bevare alle nuværende programmer og data, modsat hvis du installerer fra usb, hvor den vil slette det eksisterende.
#16 Tak for dine Link. Jeg har kørt Fortect, og møjsommeligt, manuelt fixed hvad der var muligt. Genstartet og opdateret, uden at få 24H2.
Fra dit andet link, Magic Iso kunne ikke åbne exe filen, påstod fejl. .Men WinRar kunne. Den påstod til gengæld, at TMP 2 mangler. Det forstår jeg ikke, For Microsoft har selv opdateret fra W10 til W11. I bios står der "Enable discrete TMP", men der står ikke noget om 2. Det giver jo ikke megen mening.
Ps. Jeg har søgt på nettet, der står: TPM 2.0: Dette er den nyere og mere avancerede version af TPM, der er nødvendig for at køre Windows 11. Det bruges til flere sikkerhedsrelaterede funktioner, herunder Windows Hello og BitLocker. Men BitLocker fungerer fint på min PC, som i det hele taget kører fint.
Bitlocker virker på Windows 10 også uden TPM. Er du 100% sikker på du ikke har opgraderet fra 10 til 11 på den pc der ikke vil op? For har du gjort dette så vil den jo opdatere uden at TPM er aktiveret. Prøv at hente denne her https://aka.ms/GetPCHealthCheckApp og kør den og se om alt er aktiveret så du kan modtage 24H2 opdatering
#19 Jeg husker måske forkert, men jeg mener, at Windows selv har opgraderet fra W10 til W11. Jeg har bestemt ikke lavet en "Pirat" installation. Kørte tilstands rapporten. Jeg har åbenbart ikke TPM2.
#22 Hvis du ikke har TPM2 på din pc så var min antagelse jo helt fra starten rigtigt (#1). Du har jo ikke lavet en pirat version. Microsoft har jo selv vist hvordan man kunne køre Windows 11 på ikke kompatibel hardware. Og det kan man jo med Rufus.Og det var det der gjorde at jeg skrev som jeg gjorde i #1 Forskellen her jo så blot at man igen skal bruge Rufus når man skal op på en ny version (245H2)
Prøv at starte en kør op og derinde skriv tpm.msc fortæller den noget andet? At du har den men den ikke er aktiveret?
Det er mig, som læste forkert. Jo, der står, at der ikke er TPM2. Jeg har været i bios, og der står "Enable discrete TMP" kun med mulighed for at deaktivere.
Try and try and try again. Her er en som opgraderer en ikke supporteret win 11 fra 23h2 til 24h2, hvor han viser alle trin. Det er en løsning som ligner #1, men der er alligevel lidt forskelle, som måske kan være brugbar for dig. Bl.a. er der en mindre ændring i den kommando man kører i cmd, ligesom opsætningen starter i en anden mappe. Her er det også fra en extracted iso fil, ej mounted. Alle data og programmer skulle overleve denne opgradering. https://www.youtube.com/watch?v=i1_4ieEwhhY&t=3s
#29 Tak jeg ser på det. Men jeg har tænkt på, hvad jeg får ud af at opgradere, så længe, jeg får opdateringer ? Jeg har også en stationær, som kører 24H2, men jeg oplever ingen forskel.
Min tanke er at Microsoft kort tid efter at Windows 10 udløber der laver de tiltag til at der ikke kommer opdateringer til computere der kører på ikke kompatibel hardware at de ikke får opdateringer mere til deres Windows 11 installation.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.