11. juli 2025 - 13:26Der er
19 kommentarer og 2 løsninger
Windows 10 Home tager alt min Harddisk plads
Hej
Min søns computer kører win 10 og hver gang jeg prøver at frigive noget plads fylder Windows det op igen, jeg har prøvet alt synes jeg og fyldt guides på youtube. når jeg højre clicker på hans navn Nikolas C:\Users\Nikolas osv. så siger den at den fylder 47GB , men jeg kan ikke finder filerne. kan ikke forstå at der skal bruge næsten 50% af haddisk pladsen på en bruger. har i nogle gode ideer til hvad jeg skal gøre. jeg ved godt at installere Windows forfra er nok den sidste løsning som virker, men så for jeg bare problemet en anden dag, plus man skal installere masser af spil og programmer igen.
Gå i denne pc. Højreklik på c drevet hvor Windows er på og vælg egenskaber. Vælg diskoprydning. Tryk på "ryd op i systemfilerne". Der kommer nu formodentlig en stor mængde data du kan fjerne der fylder på computeren. Er disken kun en 64 GB disk?
Prøv at højreklikke på start og vælg diskhåndtering. Tag et screenshot og load op på https://da.imgbb.com/ og kopier ind i tråden. Er der flere diske i systemet kan filer flyttes til anden destination hvis muligt.
Windows har masser af sikkerheds/recovery mekanismer, og til det gemmer den masser af filer.
Du har nok bedst held med cleanmgr.exe - det er windows indbyggede værktøj til at rydde op i filer, og den rydder op i det der må ryddes op i. Jeg har selv været ude og rydde i diverse mapper, men alt for ofte går det så galt senere, fordi man har fjernet "backup" filer...
Når du har brugt cleanmgr.exe, sørger du for at Windows 10 er 100% opdateret - genstarter den, og så kører du følgende kommando fra en eleveret kommandoprompt:
Den vil "nulstille" windows, og slette ældre windows opdaterings backups, så du ikke længere vil kunne vende tilbage til en tidligere version af Windows - men på et system der aldrig har været ryddet ordentligt op på, vil den rydde godt ud, specielt i den hemmelige WinSxS mappe...
Programmet treesize kan scanne diske og se hvilke mapper der fylder
Men 47 gb lyder som at programmer eller spil måske har lagt sig der eller din søn har noget video materiale der
Lyder som om han har en disk på 128gb om det meget eller lidt er en anden snak men mange spil fylder og et spil på knapt 100gb er ikke noget specielt, spillet God Of War Ragnarok fylder knapt 200gb
Windows har gemt samtlige opdateringsfiler gennem tiden i denne mappe: C:\Windows\SofwareDistribution\Download Hvis du aldrig har ryddet den manuelt, er der er mange GB at frigøre. Formålet er, at andre kan hente dem fra din pc i stedet for hos Microsoft - hvis du ikke har deaktiveret muligheden. MS sparer bl.a. båndbredde. Det kaldes peer-to-peer.
Udover alle de gode forslag du har fået, så er problemet med ikke at kunne se filerne nok, at du ikke har aktiveret "vis skjulte filer og mapper" i Stifinder. Hvis du gør det, burde du kunne se hvor de 47 gb ligger. Der er mange skjulte filer og mapper i user mappen.
BINGO det hjalp sgu.. jeg kunne i stigfinder tilslutte at se skjulte filter og fik fjernet 30GB data som var fra tidligere spil. Puha jeg har brugt mange timer og dage på at undgå at geninstallere Windows :P
220661 det er rigtigt, men har gjort det 100 gange de sidste mange dage :D alle forslår at gøre det, og det hjælper også en smule bare ikke andet et par dage.
#16 Måske du så også skulle give Kurtba en grøn streg. Prøv at undersøge om i i spillende kan fjerne at de opretter de filer. Hvis det er steam skulle der være en funktion til at rydde op i cache og midlertidige filer der.
#15 Diskoprydning sletter ikke indholdet i C:\Windows\SofwareDistribution\Download fordi filerne skal være tilgængelige for andre pc'er i Europa. Microsoft sparer på den måde en del aktivitet på deres egne servere.
#20 Man kan fravælge tilladelsen, hvis man har et forbrugsbaseret abonnement på internet. Det koster jo datatrafik at stå til rådighed som server. Til gengæld må man så finde sig i langsommere download direkte fra Microsofts servere.
Synes godt om
1 synes godt om dette
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.