Avatar billede Prevo Juniormester
23. oktober 2025 - 02:16 Der er 4 kommentarer og
2 løsninger

Rensning af database med CCleaner

Jeg kan ikke finde du af hvordan man renser databasen med CCleaner efter de har opdateret den til det ukendelige (foretrak den gamle)?
Avatar billede ole_madsen Ekspert
23. oktober 2025 - 09:05 #1
Jeg har også droppet den helt - det sidste jeg brugte var "Clean free drive space" som en sikkerhedsforanstaltning, når jeg videresender en brugt PC.

Selve Reg-database-oprensningen har de lagt ind under den rutine der bliver præsenteret når man starter programmet. Men den har altså aldrig gjort nogen som helst forskel på PC´en - ja, den rydder lidt ud i (hvad den mener er) ugyldige og ubrugte nøgler - men det er yderst minimalt hvilken effekt det har på PC´en. Her er afinstallations-programmet Revo Uninstaller langt bedre at bruge, da de fleste nøgler "tabes" ved afinstallation af programmer.
Avatar billede klaudi Ekspert
23. oktober 2025 - 11:44 #2
Klik på Værktøjer ude til venstre, der gemmer Register oprydning sig.
Avatar billede ole_madsen Ekspert
23. oktober 2025 - 12:18 #3
Hej Klaudi - hold fast på den version du har.

Fra version 7 er der ikke længere en "Værktøjer" menu...
Avatar billede klaudi Ekspert
23. oktober 2025 - 12:34 #4
Takker 👍#3
Avatar billede 220661 Ekspert
23. oktober 2025 - 16:02 #5
Jeg er enig i brug af Revo Uninstaller til at afinstallere med. Har brugt det siden det kom frem.
Som Ole skriver så bruger jeg heller ikke CCleaner længere. Tror jeg stoppede for 10 år siden. Brugte den i starten da den kun havde brugbare dele i programmet. Nu er det alt for bloatet.
Jeg bruger bare den almindelige diskoprydning der er indbygget i Windows, hvor jeg vælger også at rydde i systemfiler. Skulle jeg vælge et program som oprydder ville det blive Bleachbit som jeg har set anbefalet en del gange. Det er en oprydder som jeg mener kommer fra Github.
Avatar billede kurtba Ekspert
25. oktober 2025 - 22:48 #6
I den nye version 7 af Ccleaner skal man vælge
Tilpasset rensning - og inde i den menu skal man så vælge fanen Registreringsdatabase.
Det nye er så bl.a. at man nu selv kan vælge, hvad der skal scannes efter, hvor man i tidligere versioner ikke havde det valg.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester