Avatar billede skolevej321 Forsker
Oprettet i dag kl. 10:01 Der er 1 kommentar

Pirateri på email adresse

Problem: der er en der hver time sender mig 5 - 10 mails med indhold der ikke tåler dagens lys.
Øjensynlig er afsenders mailadresse min egen, når man studerer mailens afsenderadresse -
jeg kan ikke finde anden bagved liggende mailadresse.

Hvordan kommer jeg fri af sådanne unoder!!!!
Avatar billede ole_madsen Ekspert
Skrevet i dag kl. 10:34 #1
Det gør du desværre nok ikke. Der er forskellige teknikker til at sløre den rigtige afsenderadresse, og selv om du finder den, vil den sandsynligvis ikke sige dig noget som helst, variere fra mail til mail, og ikke være til at komme i kontakt med.

Det eneste du kan gøre der reelt hjælper, er at skaffe et effektivt spam-filter til det mail-program du bruger.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester