12. september 2001 - 11:01Der er
46 kommentarer og 1 løsning
Dommedags profet.....
In the City of God There will Be a Great tunder, Two brothers torn apart by Chaos, while the fortress endures, the great leader will succumb. The third big war will begain when the city is burning. Nostradamus 1654
Lige ledes forudså han Den franske revulution, Napolion, 1&2 verdens krig.... Skrammende!!!!
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
disky >> Nej, det gjorde jeg ikke. Jeg holdt mig klogt væk, men jeg læste nogen af dem.
Det ævl, hvor 2 grupper sviner hinanden til hører IKKE hjemme på Eksperten. Heller ikke i \'fri debat\'. Det var tydeligt at en del af Ekspertens brugere har en oprindelse fra lande, som er anti-amerikanske. Respekt for det, men der skal ikke føres politiske korstog her.
Her bliver diskuteret alt fra skurepulver, til Verdens Økonomi. (For det meste uden at folk brokker dig) Og Såden har det altid været, Respekt for det.
microtec: helt enig man skal ikke svine hinanden til, men jeg synes det er fint at ting som katastrofen og andet bliver diskutteret i \'fri debat\' MEN det skal være på et sagligt niveau.
City of God? Skulle det være New York? Eller Washington?
Two brothers? Skulle det være en af USA\'s allierede?
The third big war? Den tror jeg ikke står lige for døren. Alle stater har - så vidt jeg har set i nyhederne - fordømt handlingen, og skulle det vise sig, at en enkelt stat alligevel har lagt ressourcer til teorristerne, så er der ikke nogen stater af betydning, der tør bakke dem om.
Lav du bare et \"Verden går under\" skilt, og smut ned på gaden :o)
Kan nogen gi mig et link til en pålidelig kilde, det bekræfter at Nostradamus sagde: \"In the City of God There will Be a Great tunder, Two brothers torn apart by Chaos, while the fortress endures, the great leader will succumb. The third big war will begain when the city is burning.\"
For jeg er RET sikker på at det han ikke har sagt dette. - Det er noget nogen har opdigtet til denne begivenhed tror jeg.
Nostradamus har IKKE skrevet det! Ifølge citatet er det skrevet i 1654... Bare synd at Nostradamus døde i 1566 (hold mig ikke på det helt præcise årstal!!). Jeg har endnu aldrig hørt om en der har præsteret at skrive en forudsigelse næsten 100 år efter sin egen død!!! :)
1503 - Born - Michel de Nostredame in St. Remy, France on December 14. 1534 - Married for the first time. Shortly thereafter he lost his wife and two children to the plague. 1554 - Married Anne Ponsart Gemelle in town of Salon, France 1555 - Nostradamus published his first set of 100 quatrains. 1566 - Died - July 2.
Og lidt mere : Would you like to see a brilliant interpretation of one of Nostradamus\' quatrains. It will \"prove\" one of two things to you:
Nostradamus was even more insightful than imagined OR The quatrains are obscure enough that they can be interpreted to predict any occurrence.
tommyf: Nej nej! Det jeg griner ad er at så mange godtroende brugere her på Eksperten.dk bare har kopieret dette citat gang på gang lige siden twen towes røg i luften...
og det passer bare ikke!
En anden side af sagen er så at jeg slet ikke tror på det der forudsigelse...
ken.j >> Det lyder næsten som om I diskuterer den film der blev vist i går. Hvis det ikke er gået op for jer, så er det virkelighed, og den mange mennesker er RIGTIG døde.
ken.j >> Ja, netop \"hvilken film\". Det der skete i tirsdags var ikke nogen film, men en tragedie, som sikkert kommer til at betyde meget for verden frem over. Og så diskuterer I om en eller anden fyr fra 1654. Det virker som om I slet ikke har opdaget alvoren eller virkeligheden.
ken.j >> Hvad er det for et sprog? Jeg er IKKE kommet med personlige angreb på DIG.
Jeg siger at dette spørgsmål virker som om folk ikke har forstået alvoren af det der er sket. På mig virker det kvalmene at folk diskuttere om en eller anden gut i 1654 har sagt det ene eller andet.
Hvorfor skal man efterhånden altid svines til med personlige udfald her på Eksperten? Selv \"Spasser\"!!! Her er tale om en hændelse med næsten 5000 døde og noget der vil ændre verden.
Han forudsagde også at jorden ville gå under i 1999!!! Det var noget lort der skete i tirsdags men man skal også tænke på alt det lort USA har lavet eller laver !! Dræbt en masse Civile i Vietnam,dræbt civile mennesker med deres skide A-bomber i Hiroshima og Hakazaki og er ved at bygge missilskjold som kun gør verdens situationen mere anspændt. Jeg forstår sku godt at der er en masse mennesker der ikke kan lide USA, men derfra og så lave sådan en terror handling i USA synes jeg der er langt!
runes >> Enig. USA er bestemt ikke et \"fromt lille lam\". Det er langt mere konstruktivt at diskutere end hvad en mand måske/måske ikke har \"forudsagt\" i 1654.
tzr >> Også enig. Prøv at se min kommentar \"12/09 2001 11:06:31\". Jeg er træt af man snart altid bliver svinet til herinde. Det ligner ikke noget at råbe \"spasser\" og jeg forstår egentlig heller ikke hvorfor det råbes her.
USA er efterhåden blevet hele Verdens pegefinger, hvis der sker noget de ikke synes om så skal det rettes eller forhindres med alle mulige krigshanlinger, men hvis det er andre lande stiller krav til dem tager de ikke stilling til det. Se bare spørgsmålet om CO2 udsplip, tilsidst var der så mange forbehold at deres CO2 politik nåsten ikke havde ændret sig !! Hvis USA vil ha et missilskjold får de det ligemeget hvad EU eller andre nationer siger !!
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.