I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Nope - jeg kan selfølig lave et loop og løbe strengen igennem tegn for tegn Men det ville være lettere hvis det kunne gøres for hele strengen som med strReplace = /+/i ; (hvor /i er alle forekomster)
Jeg ved at det er meget meget længe siden dette spørgsmål har været oppe. Men i min søgen på en lign. funktion som dotron ønskede faldt jeg over det. Jeg har fundet en løsning og måske er andre interesseret:
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.