27. september 2001 - 08:59Der er
4 kommentarer og 1 løsning
installations rettigheder fra logon script
Jeg er ved at gå fra win98 klienter til win2k. Klienterne logger på et domæne, og nu opdatere jeg klienterne via logon-scriptet (*.bat fil).
Dette ville jeg jo også gerne gøre under win2k, men der skal man være administrator for at installere nye programmer, hvordan fortæller man klienten at man er administrator via scriptet??
er det ikke muligt at gøre det uden at skulle angive computer-navnet?? det drejer sig om 300 klienter, så det vil være lidt besværligt at skulle gøre det for hver (de kører samme logon script, og har samme administrator password)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.