Avatar billede juggalo Nybegynder
08. november 2001 - 16:26 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Load balancing....

Sager er følgende: 2 personer deler 1 ADSL linie. Den ene person har en tendens til snuppe hovedparten af båndbredden, til stor fortrydelse for den anden.

Kunne man forestille sig noget software som kunne løse dette problem og fordele båndbredden lidt mere rimeligt?

Jeg formoder, at man kunne installere softwaren på en server, så begge \"klienter\" forbinder gennem serveren til Internettet, istedet for at alle bare kværner direkte på netværket.

PFT
Avatar billede goz Nybegynder
08. november 2001 - 16:28 #1
microsoft ISA server
Avatar billede goz Nybegynder
08. november 2001 - 16:36 #2
Avatar billede vladimirr Nybegynder
08. november 2001 - 16:36 #3
goz > Er ISA server ikke dyrere end adsl i 2 år ?
Avatar billede goz Nybegynder
08. november 2001 - 16:37 #4
jo, derfor mit linux link :-)
Avatar billede vladimirr Nybegynder
08. november 2001 - 17:12 #5
hehe, det havde jeg bare ikke set inden jeg skrev :)
Avatar billede juggalo Nybegynder
09. november 2001 - 10:05 #6
Det lyder jo godt nok. Jeg har ingen erfaring med Linux overhovedet though....

Kan man (forholdsvis) simpelt sætte det op sådan at hver person får en eller anden procentvis tildeling af båndbredden, f.eks. 60/40??
Avatar billede juggalo Nybegynder
09. november 2001 - 10:15 #7
Det bedste ville faktisk være et program som installeres på en servermaskine (som \"klienterne\" forbinder igennem) som har en simpel regel for båndbredden;

Max. båndbredde til 1 bruger = total båndbredde/antal brugere
Avatar billede goz Nybegynder
09. november 2001 - 10:15 #8
ja og man kan sætte det op så der er en på den ene klient (naboen) og ingen for din egen :-)
Så når naboen ikke benytter linien så har man 100% båndbredde.
Avatar billede juggalo Nybegynder
09. november 2001 - 10:19 #9
Lyder fedt, MEN, hvor bøvlet er det at sætte op?

Jeg har en gammel 166 Mhz Pentium som jeg havde i tankerne at bruge til formålet - for man kan vel ikke installere sådanne programmer direkte på en af klienterne?!

Jeg har som sagt ingen erfaring med Linux overhovedet og ville derfor nok hælde mest til ISA serveren, men den har jo tonsvis af features som jeg ikke har brug for... og den koster jo oxo kassen ;)
Avatar billede goz Nybegynder
09. november 2001 - 11:17 #10
At sætte en linux op er ikke så bøvlet mere og der er masser af kogebøger fra de forskellige distributører.
Traffic Control fasciliter kommer med i alle nyere distributotioner (kom fra kernel 2.2) og de fleste kører nu 2.4.
Der er mere om Traffic Control her :
http://wipl-wrr.sourceforge.net/doc-wrr/tc.txt
her står hvordan man aktiverer traffic control og hvordan det virker.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester