20. marts 2000 - 19:13Der er
12 kommentarer og 1 løsning
sletning af D drev
Min computer gik i stå. Jeg blev nød til at slukke for den. Efter at den var genstartet (og lavet scandisk), var mit D drev (cd rom drevet) forsvundet. Jeg har allerede prøvet at TILFØJ NY HARDWARE, men computeren kan ikke finde den. Hvad er problemet? Hvad kan jeg gøre?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Se i kontrol Panel, System, Enhedsjhåndtering. Der vises dit CD-rom drev formentligt med et gult udråbstegn. Ved at dobbeltklikke på navnet på dit cd-drev kan du se egenskaberne og her bør der stå hvad der er galt.
Hvis du slet ikke kan se noget CD-drev i enhedshåndtering, så check din BIOS når maskinen bootes. Der skulle gerne stå Auto ud for det af de 4 drev cd-drevet er tilkoblet som (Primær Master eller Slave eller Sekundær master eller slave)
Hvis der ikke gør det så sæt det og check at maskinen allerede i bootsekvensen finder dit cd-rom drev.
Hvis intet lykkes et drevet formentligt smuttet og så er det bare at ofre de 3-400 spir det koster at få et nyt.
Jeg har det samme problem en gang imellem med at alt hvad der sidder på den Sekundære controler forsvinder, dette skyldes at kablet nogle gange går lidt løs, ikke så løst så det er til at se det, men hvis jeg lige slukker maskiner, trykker kablet fast og tænder igen, så finder den det hele igen.
Så prøv lige at tjekke at det hele sidder ordentlig fast, det kn jo godt løsne sig en smule når maskinen står og kører, da den jo "ryster" en lille smule..
Ellers så prøv at installere din DOS CD-Driver og genstart PC'eren. Når Windows så er startet op skal du ud i CONFIG.SYS og AUTOEXEC.BAT og fjerne DOS Driveren igen og så burde det virke.
SJENSEN: i min Enhedsjhåndtering kunne jeg ikke finde noget mht CD rom. Jeg prøvede at installere en anden cd rom, men så kom der frem i Enhedsjhåndtering at der var et problem...og det kunnejeg ikke løse, derfor slettede jeg drevet igen.
WOLF: Kablet: sidder det udenfor eller indenfor computeren?
ALEKS min config.sys ser sådan ud:
REM [Header] @ECHO OFF
REM [CD-ROM Drive]
REM MSCDEX.EXE /D:OEMCD001 /L:Z
REM [Display]
REM MODE CON: COLS=80 LINES=25
REM [Sound, MIDI, or Video Capture Card]
REM SOUNDTST.COM
REM [Mouse]
REM MOUSE.COM
REM [Miscellaneous]
REM FACTORY.COM
mode con codepage prepare=((850) c:\windows\COMMAND\ega.cpi) mode con codepage select=850 keyb dk,,c:\windows\COMMAND\keyboard.sys
Det er ikke din config.sys men din autoexec.bat. Ellers ser det rigtigt ud. Du kan i øvrigt fjerne alle linier der begynder med REM (der står for remark). De bliver alligevel ikke brugt og der er heller ikke brug for dem.
Problemet med enhedshåndteringen har været at der allerede var installeret et cd-drev og derfor konfliktede det nye du installerede. Men d.v.s. at du godt kan se dit cd-rom drev i enhedshåndteringen og egenskaberne til den ikke omtaler nogen konflikter ?
Hvis det er tilfældet er jeg bange for at dit cd-drev er gået sig en tur. Hvis du har mulighed for at låne et midlertidigt af en bekendt eller nabo, så prøv engang det. Hvis du kan få det til at køre er der ingen tvivl m at du skal have et nyt.
@ECHO OFF Mode Con Codepage Prepare=((850) C:\Windows\Command\Ega.cpi) > NUL Mode Con Codepage Select=850 > NUL Keyb DK,,C:\Windows\Command\Keyboard.sys
REM MSCDEX.exe /D:CD-Rom /L:E
Når du har gemt disser filer vil du kunne få aktiveret DOS-driverene til CD-Rom'en ved at fjerne de 2 REM-linier.
Så hvis CD-Drevet forsvinder, fjerner du de 2 REM-linier, gemmer og genstarter PC'en. Når Windows er startet op, går du ind og skriver REM i linierne igen, gemmer og genstartet. Så skulle du have adgang til dit CD-Rom drev igen.
Jeg har fundet ud ad hvad der var galt...jeg prøvede at gen-istallerede de driver til min cd rom...og har jeg den igen...bort set fra at den kan ikke lave autorun...og tror at den er langsommere end før...kan i hjælpe med det? tak
Grunden til at den er langsommere er at det kører i DOS-kompatibel mode, for at fjerne den skal du ind i din CONFIG.SYS og sætte REM foran den linie der har noget med CD-Rom at gøre. Derefter skal du ind i AUTOEXEC.BAT og sætte REM foran den linie der har med MSCDEX at gøre.
Det burde hjælpe på begge dine problemer, se i øvrigt det svar som jeg skrev "22-03-00 09:09:42", det er den samme løsning. :-!
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.