10. december 2001 - 13:49Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Ændre i reg\'en >:(
jeg har været udsat for nogle sider der er så lede at gå ned i reg\'en og ændre data. (trode først det var virus) men fik så at vide at andre også havde været ude for problemet og har bekræftet at det er en hjemme sider der gør det.... så nu vil je til at udvikle noget soft der en gang for alle kan dræbe disse scripts uden at disable alle andre scrips... men for at kunne gøre dette skal jeg bruge sourcen. er der nogen af jer der har den?
hvis der findes flere varianter af den vil jeg gerne ha så mange som muligt.......
AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.
du bruger Internet Explorer med et så lavt sikkerheds niveau at ActiveX kode på websiden kan ændre i din PC uden at spørge om lov.
Det betyder sandsynligvis at din PC er pivåben for Nimda og lignende virusser, så det er en god ide at gøre noget ved.
En måde er at skifte til en anden browser (Netscape, Opera) der ikke understøtter ActiveX.
ellers kan du gå ind i Internet Indstillinger og sætte sikkerhedsniveauet til \'Høj\' eller \'Mellemste\'. Under Avanceret (browser) fjerner du check ved \'deaktiver scriptdebugging\' ig i (sikkerhed) sætter du check ved både \'kontroller om beviser er tilbagekaldt\' og \'advarsel om ugyldige beviser\' Under \'indhold\' - \'bevisudstedere\' kan du stramme op hvilke beviser browseren skal godtage ved at fjerne checkmarks. under \'indhold\' - \'udgivere\' kan du fjerne firmaer du har givet accept på at modtage beviser fra.
Der er sikkert mere du kan gøre, men mit kendskab til IE er begrænset da jeg normalt bruge en anden browser.
jeg bliver nok nød til at lukke men hvis du finder ud af noget så sig til. Så åbner jeg igen :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.