25. december 2001 - 18:55Der er
29 kommentarer og 1 løsning
Hvad hedder mit bundkort
Hej Eksperter....
Jeg kan ikke finde ud af hvad mit bundkort hedder. Jeg har kigget på selve bundkortet i computeren men kan ikke se noget der bare en masse serial nr. Kan man ikke se det i Windows. På forhånd tak
Når du tænder din comp, er der oftest et billede hvor ram tælles, og enheder tilsluttet bliver registreret! Hvis du bruger \"pause\"-knappen under opstarten, (for at stoppe opstart, og dermed mulighed for at læse dit \"bundkort-ID\") vil du få et \"cpr.nr.\" efter grafikkort, og på de nederste linier efter hardware-genkendelsen.
Det er noget med bios-version og bundkort-navn/type.
\"Mærkevare\"-computere har det med IKKE at vise hvad der findes af hardware under opstart. Så er man nødt til at gå ind i bios for at fortælle den skal vise hvad der findes!
Tryk F1 , F10 , DEL under opstart. det plejer at stå hvad du skal trykke, og hvis ikke er det nok fordi du skal løfte en jumper eller battriet på bundkortet.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.