Avatar billede leif Seniormester
30. december 2001 - 23:12 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Søgemaskiner

Hej,

Jeg har fået sådan en som sladrer når nogen enten prøver at finde en side som ikke findes eller de ikke har adgang til den. Der kom så en mail om at der var noget der ledte efter robots.txt, hvad er det og hvad skal der stå i filen ???
Avatar billede danscape Nybegynder
30. december 2001 - 23:18 #1
Robots.txt er en fil, hvor du kan gøre sådan at de såkaldte crawler søgemaskine ikke kan finde dit site! =)
Avatar billede danscape Nybegynder
30. december 2001 - 23:21 #2
Kan ikke lige pt. huske hvad der skal stå i filen ;(  Men hvis du nu går ind på Google.com og søger på din hjemmeside vil alle dine sidder blive linket op derinde, og robots.txt går ind og genere søgeroboten, så den ikke finder alle dine sidder! =)
Avatar billede leif Seniormester
30. december 2001 - 23:21 #3
Hvis jeg nu vil have dem til at finde mit site ???
Avatar billede danscape Nybegynder
30. december 2001 - 23:22 #4
...hvis du vil have at de skal finde dit site, skal du ikke lave en robots.txt =)
Avatar billede leif Seniormester
30. december 2001 - 23:53 #5
Hvis jeg nu kun vil have at de skal indexere min index.php men ikke resten da jeg tit har endnu flere filer liggende end jeg bruger(Test filer + diverse), skal jeg så lave en fil der hedder:

User-agent: *
Disallow: /
allow: /index.php

eller hva\' det er mere fordi alle de sider jeg har kigget på står der kun Disallow !!!!
Avatar billede tumben Novice
31. december 2001 - 01:15 #6
lytter
Avatar billede leif Seniormester
22. januar 2002 - 16:15 #7
Er der ingen der kan hjælpe yderligere ???
Avatar billede leif Seniormester
12. juli 2002 - 11:25 #8
Lukker.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester