Avatar billede krab Praktikant
31. december 2001 - 12:11 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

om edit1 el. andet

Jeg er ved at lave noget hvor den skal checke nogle IP nr. fra 192.168.0.1 til 192.168.0.3, men jeg ved ik hvordan man får en edit1 til kun at skrive 3 tal og så skal der være et \".\", vis i ved hvad jeg mener, ellers kig under eneskaber for andre computer, og under ip add, det er ligesom det felt jeg skal bruge, jeg ved bare ik hvordan man laver det.
Avatar billede morten_s Nybegynder
31. december 2001 - 12:14 #1
brug en MaskEdit, der kan du opsætte en maske under EditMask
Avatar billede krab Praktikant
31. december 2001 - 12:18 #2
det prøve jeg lige
Avatar billede krab Praktikant
31. december 2001 - 12:35 #3
jeg har lige et spørgsmål til, hvis jeg vil bruge det sidste tal i en ip, f.eks 192.168.0.1 så er det kun 1 der skal ændres på hvordan skal man gøre det med en edit1,
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester