02. januar 2002 - 16:21Der er
11 kommentarer og 1 løsning
combobokse
Har et ark (Januar) med en comboboks (i celle N2). \"Inputområde\" er noget tekst i kolonne A i et andet ark (Februar). I dette ark er der også talværdier i kolonne B der svarer til teksten i kolonne A. Hvis jeg vha comboboksen f.eks vælger teksten i Celle A8 vil jeg gerne have værdien af B8 skrevet i Celle N37. How to do ???
Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.
Har en combo på ark \"Januar\" i celle N2. Inputområde til combo er kolonne A1 på ark \"februar\" På ark Februar står der A1 B1 Æbler 1234 Pærer 2345 banan 3456
Når jeg vælger \"banan\" i min comboboks skal jeg have skrevet 3456 i celle N37 på ark Januar. forstået ??
Udskift din comboboks med en \"Liste\" fra datavalideringsværktøjet og lav derefter et lopslag.
Metode Stå i N2 Vælg Data/Datavalidering og fanen Indstillinger I dialogboksen vælges \"Liste\" under Valideringskriterier Under Kilde skrives f.eks. \"Æbler;Pærer;Banan\"
Stå nu i N37 Skriv følgende formel: =LOPSLAG(N2;Februar!A1:B3;2) hvor N2 er din kriteriecelle, Februar!A1:B3 er dit kildedataområde og 2 er kollonnen, hvor resultatet står.
Held og lykke
Mvh
Richardt
P.s. Man kan selvfølgelig også kode en stump til din comboboks, der gør det samme *S*
Jeg forstår godt du ikke forstår bak\'s kommentar, da bak ikke tager højde for at du vil vælge i en comboboks.
Desværre kan man ikke kæde til andre ark i en datqavalidering (en seriøs mangel...), så du må kode kriterierne direkte ind i datavalideringen - det ville du vel også have gjort i din comboboks.
Mvh
Richardt
NB - lidt kode kan selvfølgelig gøre det hele lidt mere dynamisk *S*
palmanimal> hvad er det du ikke forstår?? Hvis du bruger comboboksen fra værktøjslinien formularer, højreklikker du, vælger kontrolelement, vælger dit inputområde som normalt og i feltet cellekæde vælger du fx N3. I N3 returneres så det nummer, der repræsenterer det emne du har valgt fx. hvis du har valgt æbler returneres 1 i N3. Hvis du så har skrevet min formel i N37, vil der stå 1234 der.
Ok, der er selvfølgelig også en combobox i værktøjslinien Kontrolelementer. Den returner værdien i boxen og ikke et indextal som den i Formularer. Stil dig på boxen i designtilstand, højreklik, vælg egenskaber og skriv fx. N3 i feltet LinkedCell. I N37 skriv så formlen: =LOPSLAG(N3;februar!A1:B5;2;FALSK)
Det var forskellen på kontrolelementer og formularer jeg rodede rundt i. Tak for hjælpen. :-)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.