04. januar 2002 - 12:33Der er
12 kommentarer og 1 løsning
Kalender som drop down box på et dato felt
Er der nogle som ved hvorledes man nemt på et dato felt i en formular kan give mulighed for at vælge denne dato via en kalender, evt. et shareware program.
Du bruger kalender Active-X komponentet. Indsæt det i en ny formular ved navn Calender. Denne indsatte formular skal hedde \"Calender1\". Indsæt den formular i en ny formular med en OK ved navn \"cmdOK\" og cansel ved navn \"cmdClose\" knap. Paste denne kode ind i denne formular.
Option Compare Database
Private Sub Calendar1_DblClick() Me.Visible = False End Sub
Private Sub cmdClose_Click() DoCmd.Close End Sub
Private Sub cmdOK_Click() Me.Visible = False End Sub
Private Sub Form_Load() Calendar1.Value = Date Calendar1.Refresh End Sub
Kald denne formular fra dit dato feldt med koden.
Private Sub Dato_DblClick(Cancel As Integer) Dim lRet As Variant lRet = GetDate(Dato.Value) If Not IsNull(lRet) Then Dato.Value = lRet
Sidst men ikke midst. Paste denne kode ind i et modul.
Public Function GetDate(Optional varDate As Variant) As Variant
\' If varTempDate is missing then use today\'s date. \' Otherwise, set the date to the date passed.
Dim varTempDate As Variant
\' Set calendar date If IsNull(varDate) Then varTempDate = Date Else varTempDate = varDate
\' Validate date If Not IsDate(varTempDate) Then varTempDate = Date DoCmd.OpenForm FormName:=\"Calendar\", WindowMode:=acDialog, OpenArgs:=varTempDate
\' If frmCalendarControl is still loaded, then the user clicked OK so get the \' date from the form. If the form isn\'t open return a value of Null. If IsLoaded(\"Calendar\") Then GetDate = Forms(\"Calendar\").Calendar1.Value DoCmd.Close acForm, \"Calendar\" Else GetDate = Null End If
Hej Accesspro Jeg er desværre endnu ikke meget bekendt med aktivx komponenter, men har forsøgt via \"indsæt Aktivx objekt\" at finde det nævnte calender objekt i mit acces miljø, det er der desværre ikke er det noget jeg mangler at installerer som er med på Access cd\'en?
Der er en anden komponent du kan bruge: Den hedder DateTimePicker. Du tilføjer den ved at vælge \'flere kontrolelementer\' i din værktøjskasse, så ruller du ned til: Microsoft Date And Time Picker Control, Version 6.0 eller lignende.
Jeg er dog ikke sikker på at den findes i dit system. Hvis den gør, udfylder den netop dit formål. Selve filen der anvendes hedder MSCOMCT2.OCX
Jeg takker for jeres store hjælp. Hvor er det dejligt at folk gider hjælpe hinanden. Jeg har valgt hntekniks løsning, da det er den jgt pt. best forstår. Men jeg vil straks begynder af finde ud af noget mere om Aktiv-x komponenter.
phjensen (og ikke Tjacob) Jeg takker og nedlægger linket igen. Jeg er/var lidt træt ( skal op til eksamen imorgen)
Henrik
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.